درای کولر چیست؟

درای کولر

 

درای کولر

درای کولر دستگاهی هواخنک با ساختاری مشابه کندانسور هوایی بوده ، با این تفاوت که بجای ورود بخار مبرد و چگالیده شدن آن درون کویل، جریان مایعاتی مثل آب، مخلوطی از آب و گلیکول و یا سایر مایعات صنعتی وارد کویل درای کولر شده و دمای آن به کمک جریان هوای محیط کاهش می یابد.

نحوه عملکرد درای کولر

درای کولر از دو ایتم اصلی شامل کویل با لوله های فین دار و تعدادی فن محوری در بالای یونیت تشکیل شده است.

تصویر شماتیک عملکرد درای کولر

در این سیستم جریان گرم مایع، از طریق اتصال کلکتور ورودی (نشان داده شده به رنگ قرمز) وارد کویل درای کولر شده و حرارت خود را ابتدا به جداره لوله ها و سپس فین های کویل منتقل می کند..

در ادامه با عبور جریان هوای محیط از روی کویل (بوسیله فن های محوری تعبیه شده)، گرمای مایع عبوری از داخل لوله ها به جریان اجباری هوا منتقل شده و در محیط آزاد دفع می شود. در نهایت جریان خنک ­شده مایع از طریق اتصال کلکتور خروجی (نشان داده شده به رنگ آبی) به سمت مصرف­ کننده پمپ می­ شود.

درای کولر
درای-کولر

سیال خنک کننده در این سیستم، جریان هوای محیط بوده و، بسته به اندازه کویل (میزان سطح تبادل حرارتی)، دمای مایع عبوری را تا نزدیک به 5 درجه سانتی گراد بیشتر از دمای محیط، می تواند کاهش داد. این در حالی است که در صورت بکارگیری سیستم های رطوبت زنی، امکان کم کردن این اختلاف دما و دست یابی به مایعی با دمای پایین تر نیز ممکن می باشد.

درای کولر مجهز به رطوبت زن

با توجه به حجم مایع عبوری، میزان کاهش دمای مورد نیاز، محدودیت فضای موجود جهت نصب، نحوه آرایش تجهیزات خط تولید و پارامترهای دیگر، انواع درای کولر را بر اساس شکل چیدمان کویل های آن، به سه دسته تقسیم بندی می نمایند.:

 • درای کولر با کویل V شکل
 • درای کولر با کویل افقی
 • درای کولر با کویل عمودی
 • انواع درای کولر

کاربرد درای کولر

کاربرد های این سیستم را می توان در دو زمینه مجزا مورد بررسی قرار داد:

 • تهویه مطبوع:در صورت نیاز به سرمایش محیط در فصل های بهار، پاییز و یا حتی زمستان، این امکان وجود خواهد داشت که با توجه به پایین تر بودن دمای محیط نسبت به فصل تابستان، از درای کولر در قالب سیستمی به نام Free Cooling به منظور تولید آب سرد عبوری از فن کویل و یا کویل هوارسان استفاده نمود؛ زیرا با کم شدن دمای هوای محیط، می توان بدون بکارگیری سیکل تبرید (چیلر) و به کمک درای کولر، دمای آب را تا مقدار مورد نیاز کاهش داد.
 • برودت صنعتیدرکلیه فرایندهای صنعتی که دمای آب مورد نیاز آنها جهت خنک کاری، بیشتر از دمای خشک محیط (حداقل 5 درجه سانتی گراد) می باشد، درای کولر انتخاب مناسب برای تأمین جریان مورد نظر می باشد. زیراآب در مسیر یک سیکل بسته گردش کرده و در مجاورت آلودگی های هوای محیط قرار نمی گیرد. ضمنا انند سیستم های Free Cooling در کاربرد تهویه مطبوع، این امکان برای خنک کاری فرایندهای صنعتی (Process Cooling) نیز موجود می باشد. و بدون استفاده از چیلر در فصل های سرد سال، تنها به کمک هوای خنک در درای کولر و با مصرف برق به مراتب کمتر (در مقایسه با چیلر) به دمای آب مورد نظر دست یافت.

مقایسه درای کولر و برج خنک کننده

مقایسه درای کولر با برج خنک کننده که بر اساس سرمایش تبخیری کار کرده و میت واند دمای آب را تا نزدیکی دمای مرطوب محیط خنک کند، مقایسه در شرایط یکسانی نخواهد بود. در شهری با دمای خشک 45 درجه سانتی گراد و دمای مرطوب 20 درجه سانتی گراد، درای کولر می تواند آب را تا دمای 50 درجه خنک کند، در حالی که برج خنک کننده قادر خواهد بود دمای آب را تا نزدیکی دمای 25 درجه سانتی گراد کاهش دهد. بنابراین چنین مقایسه ای، در شرایطی توجیه پذیر است که دمای مورد نیاز در محدوده کاری هر دو دستگاه تعریف شود. با توجه به این شرایط می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 1. مصرف برق:درای کولر بواسطه نیاز به حجم هوادهی بیشتر، مصرف برق بالاتری دارد.
 2. حفظ تمیزی جریان مایعاز آنجا که در درای کولر، جریان مایع هیچگونه تماسی با هوای محیط نداشته و در سیکل بسته ای (درون لوله های کویل) گردش می کند، هرگز دچار آلودگی نخواهد شد. در شرایطی که در برج های خنک کننده (به جز برج های مدار بسته) جریان آب در تماس مستقیم با هوا قرار می گیرد.
 3. قیمت خرید دستگاه:در شرایط یکسان، قیمت تمام شده درای کولر در مقایسه با برج خنک کننده مدار باز گران تر می باشد. اما در مورد برج های مدار بسته بایستی با براورد دقیقی اختلاف قیمت با درای کولر را بررسی نمود؛ چراکه هزینه تولید این نوع برج ها به علت استفاده از کویل جهت گردش آب، در مقایسه با برج های مدار باز به مراتب بیشتر است.
 4. مصرف آبدرای کولر هیچگونه مصرف آبی ندارد (مگر در صورت استفاده از سیستم رطوبت زنی)، در حالی که برج خنک کننده بواسطه نوع فرایند سرمایشی که در آن اتفاق می افتد (سرمایش تبخیری) مصرف آب قابل توجهی دارد.
 5. سرویس و نگهداری: درای کولر در طول مدت عملکرد خود هیچ نیازی به سرویس و نگهداری ندارد و اما برج های خنک کننده، بخصوص در برج های مدار باز، بایستی اقدامات الزم جهت سختی گیری آب عبوری از نازل ها، شستشوی تشتک برج و … در فواصل زمانی مشخصی انجام گیرد.

 

دستگاه درای کولر جهت خنک کاری مایعاتی که کمترین دمای مورد نیاز آنها 5⁰C بیشتر از دمای خشک (DBT) هوای محل نصب باشد قابل استفاده است .

دستگاه درای کولر مشابه کندانسور هوایی می باشد با این تفاوت که به جای داشتن مبرد در لوله های آن ، هر نوع سیال داغ دیگری می تواند جریان داشته باشد .

 • صنایع فولاد جهت خنک کاری سیال خنک کننده کوره القایی و کوره قوس الکتریکی
 • نیروگاه جهت خنک کاری روغن روانکاری توربین
 • خنک کاری آب سرسیلندر دیزل ژنراتورهای صنعتی
 • کمپرسورهای هوای فشرده ، روغن ترانس های برق ، صنایع آبکاری ، ریخته گری و تولید گازهای صنعتی
 • صنایع پالایشگاه پتروشیمی برای خنک کاری و چگالش
 • صنایع لاستیک جهت خنک کاری سیال خنک کننده غلتک

 

مبدل حرارتی هوا خنک (درای کولر)

مشخصات فنی پکیج یونیت :

1-بکارگیری موتور فن های کوپل مستقیم و بدون گیربکس یا چرخ تسمه ای
2-بکارگیری موتور فن های مارک EBM ، زیالبگ یا موتور فن های ایرانی شرکت دمنده با توجه به درخواست مشتری

3-ساخت بدنه و استراکچر دستگاه از ورق گالوانیزه مرغوب Dip Hot
4-استفاده از لوله های مسی با فین های آلومینیومی منحنی شکل با ضریب انتقال حرارت بالا و در نتیجه افزایش راندمان خنک کاری موتور 5-الکتریکی فن ها از نوع سه فاز ۹۰۰ دور بر دقیقه ، مناسب کار در دمای بالا با درجه حفاظتی IP55 و کالس حرارتی F با بالانس استاتیک و دینامیکی
6-رنگ آمیزی بدنه دستگاه به صورت پودری الکترواستاتیک به ضخامت ۶۰ الی ۸۰ میکرون و مقاوم در برابر خوردگی و زنگ زدگی

آپشن ها

1-بکارگیری لوله های مسی داخل فین دار
2-قابلیت ساخت تیوب ها از جنس استنلس استیل و … با توجه به نوع سیال جاری در مبدل یا شرایط محیطی
3-تابلو برق مستقل جهت کنترل مدارهای فرمان و قدرت دستگاه و مجهز به کنترل اتوماتیک فن جهت کارکرد بهینه دستگاه
4-امکان حفاظت کویل ها در شرایط محیطی خاص با پوشش مواد ضد خوردگی (Fins Gold or Blue Corrosion Anti)

بهترین درجه برای کولر گازی

بهترین درجه برای کولر گازی

اگر کولر گازی و اسپلیت ها در بهترین شرایط نصب و بدون نیاز به شارژ گاز مبرد و نیز بهترین شرایط نگهداری به طوری که اگر سرویس تمیزکاری آن کامل انجام شده باشد و ظرفیت آن نسبت به فضایی که در آن نصب شده دقیق انتخاب شده باشد ، بهترین درجه برای کولر گازی ۲۵ درجه سانتیگراد می باشد.

اگر بهترین کولر گازی و اسپلیت را در شرایط استاندارد نصب نکنند راندمان و بازدهی بالایی برای سرما دهی و گرمادهی ندارد.کم بودن و یا اضافه بودن گاز مبرد نیز در این سرمادهی و یا گرمادهی تاثیر دارد و بیشترین ایراد در عدم سرمادهی یک کولر گازی ، کسری گاز مبرد به دلیل داشتن نشتی در آن می باشد.

انتخاب سایز کوچکتر از ظرفیت مورد نیاز فضا ، باعث عدم توانایی در سرماسازی و گرماسازی و نیز مستهلک شدن کولر گازی و اسپلیت می شود.

با توجه به درجه حرارت بدن انتخاب دمای ۲۵ درجه سانتیگراد بهترین انتخاب برای محیط زندگی است به طوری که هم کولر گازی زمان کمتری روشن می باشد و هم بدن احساس گرما نمی کند.

 

 

یک پروژه دارای مراحل مختلفی است که هر مرحله دارای خصوصیت خاص خود و نیازمند تصمیم گیری‌های مناسب آن است. از متداول‌ترین تقسیم بندی‌های پروژه می‌توان به فازه های: درک، برنامه‌ریزی، اجرا و به پایان رساندن پروژه اشاره کرد. تقسیم بندی‌های دیگری نیز وجود دارد که به‌طور کلی همان مفهوم ذکر شده را بیان می‌کنند.

پروژه‌ها در برگیرنده فعالیت‌هایی هستند که باید در زمانی معین و با هزینه و کیفیتی معین اجرا بشوند.
پروژه‌ها اغلب یک بار انجام می‌شوند و به پایان می‌رسند. ولی گاهی نیز پروژه به دسته فعالیت‌هایی گفته می‌شود که بایستی در فاصله‌های تاریخی ویژه تکرار شوند، همچون بازسازی‌های بنیادی یک پالایشگاه هر دو سال یکبار.
در بسیاری موارد به نادرستی پروژه، مدیریت پروژه، سنجش پروژه و برنامه‌ریزی پروژه به یک مفهوم بکار می‌روند و شاید یکی از دلایل و شوندهای آن آموزش همهٔ موارد بالا در یک ترم و در یک درس سه واحدی باشد، که دانشجویان مهندسی صنایع و مدیریت، یکبار و در یک ترم بایستی با تمام این توانایی‌ها آشنا شوند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *