فن کوئل چیست ؟

فن-کویل--

فن کویل چیست ؟

فن کویل آخرین بخشی از یک سیستم تهویه مطبوع است که به صورت مستقیم در ساختمان های مسکونی، تجاری و صنعتی مورد بکار می رود. این دستگاه شامل یک فن دمنده و یک مبدل حرارتی (کویل) سرد و گرم می باشد، تا انتقال حرارت و تهویه هوا به صورت جابجایی انجام پذیرد. به هر کویل دو لوله متصل می گردد ، یک لوله ورود آب گرم از بویلر در زمستان یا لوله ورود آب سرد چیلر در تابستان و دیگری لوله مخصوص برگشت آب به موتور خانه مرکزی می باشد. فن کویل ها می توانند هم به صورت دستی توسط سوئیچ خاموش/روشن و هم از طریق ترموستات کنترل شوند و به دلیل سادگی و انعطاف پذیری در نصب و راه اندازی، می توانند نسبت به دیگر سیستم های مشابه، اقتصادی و کاربردی تر باشند.

اجزای تشکیل دهنده ی فن کویل

1- کویل های گرمایش و سرمایش

2- فیلتر هوای با قابلیت تعویض و شستشو

3-فن

4- شیرهای فلکه و هواگیری

مقدار رطوبت توسط هیومیدستات، کنترل درجه حرارت توسط ترموستات،  مقدار هوا توسط فن و مقدار هوای تازه به روشهای متداول انجام می‌شود. استفاده از هوای تازه نیازمند تنظیم درجه حرارت آن تا دمای اتاق است تا در صورت خاموش بودن فن کویل، افراد احساس آسایش کنند و فیلتر، میبایست از نوع فیلتر خشک بوده که قابل شستشو باشد.

امروزه فن کویل ها در اشکال و طرح های مختلفی از نظر محل نصب ساخته می شوند که عبارتند از فن کویل سقفی توکار، دیواری، سقفی زمینی،  کاستی یک طرفه و کاستی چهار طرفه.

 • فن کویل سقفی توکار   از انواع پرکاربرد می باشد. مهمترین ویژگیهای این مدل داشتن فیلتر قابل شستشو، تعمیر و نگهداری آسان ، مهمتر از همه صدای کم ان می باشد.
 • از انواع دیگر ان  فن کویل سقفی زمینی که در انواع بالازن و یا روبروزن ارائه شده و بسته به نوع کاربری می تواند به صورت روکار، در سقف یا زمین نصب شود.
 • فن کویل دیواری از انواع پرکاربرد فن هاست . در مکان هایی که از سرمایش مرکزی استفاده می کنند به جای اسپلیت از یونیت ها استفاده می شود.
 • فن کویل کاستی که نوع پر طرفدار فن کوئل است ، بانصب و اجرای آسان و همچنین پوشش همه جهات درنوع چهارطرفه آن به میزان زیادی مورد استفاده قرار می گیرند.

انواع فن کویل از نقطه نظر موقعیت لوله های کویل بر دو نوع دست راست و دست چپ دسته بندی می شوند. در لوله کشی موتورخانه تا فن کویل، برای کارکرد دو فصلی (تابستانی-زمستانی) دو سیستم زیر استفاده می شود:

فن کویل و سیستم دو لوله ای (Two Pipe System)

سیستم دو لوله ای از یک لوله رفت و برگشت مشترک برای سیستم تابستانی و زمستانی استفاده می گردد و بیشتر در مناطقی که اختلاف دمای تابستان و زمستان کم است استفاده می گردد.

فن کویل و سیستم چهار لوله ای (Four Pipe System)

در سیستم چهار لوله ای از دو سری لوله رفت و برگشت مجزا جهت سیستم تابستانی و زمستانی استفاده می شود. این سیستم بیشتر در مناطقی که نیاز به کنترل انعطاف پذیرتری از لحاظ درجه حرارت دارند کاربرد دارد.

(HITACHI) مدل سقفی توکار به عنوان خاصترین و بی صداترین در نوع خود است.

از ویژگیهای آن صدای بسیار کم، کویل سه ردیفه، دارا بودن الکتروموتور 4 سرعته با سیم پیچی جدا برای هر دور، طراحی مناسب با ارتفاع کم، قابلیت تغییر جهت اتصال لوله و مبدل حرارتی با بازده بالا اشاره نمود.

فن کویل گری

برند گری (GREE) دارای تنوع محصولی بالا و طراحی بهینه سازی شده در مکش و پرتاپ هوا جایگاه ویژه ای را در این صنعت به خود اختصاص داده است.

فن کویل سقفی توکار گری

فن کویل سقفی زمینی گری

فن کویل دیواری گری

از ویژگی های بارز این مدل، دارا بودن فیلتر قابل شستشو، لوله های مسی فین دار،  نظافت خودکار، عملکرد بیصدا، پیشگیری از هوای سرد و اشغال فضای اندک می باشد.

فن کویل کاستی یک طرفه و چهار طرفه گری

نکات مهم انتخاب و خرید انواع فن کویل

فن کویل (Fan Coil Unit) کوچکترین جزء سیستم تهویه مطبوع می باشند ، در واقع یک مبدل تبدیل انرژی از آب به هوا است ، حداقل اجزای تشکیل دهنده آن شامل کویل و فن دمنده هوا است.
فن کویل ها دارای انواع مختلف از نظر محل نصب، نوع کاربری، شکل ظاهری است در انواع سقفی، دیواری، زمینی، کاستی و کانالی تولید و عرضه می شوند.
فن کویل های ساده معمولا تک کویل یا دو لوله ای هستند ، به طور همزمان قابلیت تغییر وضعیت از حالت سرما به گرما را ندارند (مگر در حالتی با نصب شیرهای برقی چهار راهه).

 • فن کویل ها با عبور هوا از میان کویل مسی حاوی آب سرد در تابستان و کویل حاوی آبگرم در زمستان وظیفه ی تامین هوای خنک و هوای گرم در فصول مختلف را بر عهده دارند.
 • معمولا استفاده از فن کویل، عمدتا در مواردی که بخواهیم درجه حرارت هر فضا بطور جداگانه کنترل شود و همچنین از انتقال و جابجایی هوا و آلودگی بین فضاهای مختلف جلوگیری شود،مورد مناسبی است.
 • فن کویل های زمینی معمولا با ظرفیت هوادهی 200 الی 1200 فوت مکعب در دقیقه (CFM) تولید و عرضه می شوند که هوا را به صورت بالازن یا روبروزن منتشر می نمایند.
 • فن کویل های سقفی که معمولا با مدل های کابین دار و بدون کابین به بازار عرضه می شوند، دارای ظرفیت هوادهی 200 تا 1200 فوت مکعب در دقیقه (CFM) هستند و در بالای سقف کاذب (معمولا در ورودی هر اتاق) نصب می گردند.
 • همچنین فن کویل های کاستی نیز نوعی از فن کویل های سقفی می باشند ،در قسمت کویل آنها در بالای سقف کاذب نصب شده و کنترل سرعت دور و دمای آنها علاوه برترموستات اتاقی، توسط ریموت کنترل نیز قابل تغییر است.
  فن کویل کاستی از نظر نحوه هوادهی، دارای انواع یک طرفه و چهار طرفه و از نظر لوله های متصل نیز دارای انواع دو لوله ای و چهار لوله ای هستند.
 • فن کویل های دیواری نیز مورد توجه سازندگان پروژه های ساختمانی قرار گرفته ،و روی دیوار نصب می شوند.
 • فن کویل های کانالی در ظرفیت های 600 الی 2000 فوت مکعب در دقیقه (CFM) ، در دو نوع افقی و ایستاده ساخته می شوند.
 • قبل از خرید و سفارش فن کویل مورد نیاز،چپ یا راست بودن محل اتصال لوله های فن کویل را مشخص نمایید.
  پارامترهای مهم در انتخاب فن کویل عبارتند از:
 1. نوع:فن کویل ها دارای انواع مختلفی مانندفن کویل زمینی، توکار، روبروزن، شیبدار،  فن کویل سقفی، کاستی، کاستی چهار طرفه، فن کویل دیواری (مانند پنل اسپلیت)، فن کویل کانالی و … می باشند.
  2. ظرفیت:  در انتخاب فن کویل، مناسب بودن ظرفیت سرمایش و گرمایش آن مهمترین فاکتور بوده. و در هنگام محاسبه ظرفیت فن کویل که بر مبنای میزان بار برودتی کل (محسوس و نهان تبخیر) هر فضا تعیین می شود، سعی  بر این است که ظرفیت فن کویل را در دور متوسط مبنای محاسبه قرارگیرد. (ظرفیت فن کویل را معمولاً بر حسب CFM نمایش داده که نشان دهنده حجم فوت مکعب هوادهی فن کویل در دقیقه می باشد)
 2. ظرفیت فن کویل مورد نیاز برای هر یک از متراژهای ارائه شده جدول ذیل تقریبی و بر اساس شرايط دمای طرح داخل و در دور حد اکثر فن در نظر گرفته شده و در دور متوسط ضريب تصحيححجم هوادهی فن کویل ها نسبت به دور تند حدود 0.8 و در مورد قدرت سرمايش و گرمايش تقریباً حدود 0.85 است.
 3. ابعاد:فن کویل باید از نظر ابعاد در محل مورد نظر قابل نصب باشد. ابعاد به خصوص در مورد فن کویل های سقفی وفن کویل کاستی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
 4. کویل:کویل همان محل عبور سیال سرد یا گرم می باشد و معمولاً از جنس لوله های مسی با فین های آلومینیومی تولید می شود.
  نحوه قرار گرفتن لوله ها و تعداد ردیف لوله ها پوشش های حفاظتی روی فین ها (بلو فین گلد فین)، تعداد فین ها در واحد طول ، جنس لوله ها، شکل موجی آن ها  وجه تمایز کویل ها در برندهای مختلف سازنده فن کویل می باشد.
  اصولا در قسمت کویل فن کویل ها از لوله مسی سایز 3/8 اینچ سه ردیفه استفاده می شود، ولی اگر از کویل دو ردیفه ولی با قطر ½ اینچ استفاده گردد، علاوه بر افزایش راندمان حرارت دهی فن کویل، کاهش افت فشار جریان سیال ناقل را هم با خود به همراه خواهد دارد. بعضی موارد برای ایجاد امکان تامین همزمان هوای سرد و هوای گرم در شبانه روز و یا فضاهای مختلف یک ساختمان لوکس، از فن کویل هایی که دارای دو کویل مجزا هستند ( یک کویل جهت جریان ثابت آب سرد چیلر ، کویل دیگر جهت تامین جریان همیشگی آب گرم دیگ)، استفاده می شود. به این نوع فن کویل ها، اصطلاحاً فن کویل چهار لوله ایگوئیم.
 • به عبارت دیگر فن کویل های دو لوله ای فقط دارای یک کویل و یک لوله اتصال به لوله آب رفت و یک لوله اتصال به لوله آب برگشت بوده، امّا فن کویل های چهار لوله ای دارای دو کویل و نتیجتا اتصال دو لوله برای آب رفت و برگشت به کویل آبگرم و نیز دو لوله برای اتصال به لوله رفت و برگشت آب سرد چیلر هستند
 • با استفاده از فن کویل های چهار لوله ای می توان بخشی از یک ساختمان را سرد و بخش دیگری را گرم نمود، همچنین قادر خواهیم بود در ساعات مختلف شبانه روز، هوای سرد و یا هوای گرم را در یک فضای واحد تأمین کنیم.
 • فن کویل های چهار لوله ای حتما باید مجهز به شیر برقی باشند و با توجه به فرمان ترموستات، آب سرد یا آب گرم در یکی از دو کویل جریان یابند.
 1. بدنه:  بدنه فن کویل بهتر است یکپارچه باشد تا در طول زمان باعث ایجاد لرزش و صدا بین بخش های مختلف بدنه نشود.
  7. موتور:الکتروموتور دارای سه دور و حداکثر ۸ دور روی فن کویل ها قابل نصب هستند. امکان دارد به صورت یکپارچه و یا قابل تعمیر ساخته شوند انواع مختلفی هم از بوش شفت و یا بلبرینگ ساخته شده که در کارایی درازمدت و سطح صدا تاثیر گذار است. موتور به کار رفته در فن کویل از نوع چند دور و کم صدا (Low noise) و با بلبرینگ های بسیار مطمئن باشد تا صدای کارکرد مجموعه الکتروموتور و فن نصب شده روی آن کمتر از 35 دسی بل گردد.
  8. فن:جابجایی هوا از روی کویل و حرکت هوا وظیفه فن هوادهی در فن کویل ها است. با توجه به سطح صدای تولیدی مختلف و تامین فشار مورد نیاز هوا برای عبور از روی کویل دریچه فن کویل یا کانال، طراحی های مختلفی در فن های لحاظ می گردد ، در ساخت این فن ها از جنس فلز یا نوعی پلاستیک برای تولید آن استفاده شده و هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.
  فن ها در انواع کم فشار(۳۰پاسکال) و پرفشار(۱۲۰پاسکال) جهت فن کویل های کانالی تولید می‌شوند و توان فن توسط الکتروموتور تولید شده که خود الکتروموتور دارای تنوع زیادی می باشند.
  درفن سانتریفیوژ مورد استفاده در فن کویل ها  بهتر است برای حفظ بالانس دینامیکی در طول دوره طولانی بهره برداری از نوع فلزی باشد. در این صورت حجم هوادهی مورد نیاز فن کویل را نیز به طور کامل تری تامین نمود. چنانچه این فن از جنس مواد پلی آمید مرغوب باشد، قیمت فن کویل ارزان تر تولید خواهد شد. از فن های غیر فلزی برای مناطقی که دارای زمستان های سرد و دمای آب سیستم حرارت مرکزی آنها در زمستان حدود 80 درجه سانتی گراد می باشد، توصیه نمی شود، زیرا در طولانی مدت این دما می تواند باعث تغییر شکل فن غیر فلزی در مجاورت کویل آب گرم شود.
  9. فشار کار:  در ساختمان های بلندتر از 15 طبقه فشار آب درون کویل بیش از 6 بار خواهد بود هنگام انتخاب فن کویل به موضوع مهم فشار آب درون کویل برای برج های بلند مرتبه نیزباید توجه نمود.
  10. زیبائی : در انتخاب فن کویل زیبایی خصوصاً درفن کویل زمینی ،که یکی از اجزاء داخلی ساختمان محسوب می شود مورد توجه خاصی  قرار می گیرد.
  11. کنترل: زمان استارت، تغییر دور یا قطع عملکرد الکتروموتور فن هوادهی در فن کویل ها هم به صورت دستی و هم بصورت اتوماتیک قابل انجام است. بهترین روش، خصوصا برای فن کویل های سقفی، دیواری و کاستی، استفاده از ترموستات اتوماتیک دو فصل سه دور و استفاده از شیر سه راهه برقی است.
 • با وجود اینکه تمامی فن کویل های زمینی دارای کلید دستی خاموش، روشن و تغییر دور هستند اما نصب ترموستات اتاقی اتوماتیک برای کنترل عملکرد کلیه فن کویل ها و بهینه سازی مصرف انرژی امری ضروری است. اصولاً عملکرد روشن یا خاموش و حتی تغییر دور موتور فن دمنده فن کویل ها توسط ترموستات اتاقی نصب شده در ارتفاع 140 سانتی متر از کفو به دور از جریان هوای خروجی فن کویل و نیز تابش مستقیم نور آفتاب انجام می گردد.
 • در روشی تکمیلی با استفاده از نصب شیر برقی دوراهه تدریجی و یا نصب شیر موتوری سه راهه و با اجرای مسیر By Pass می توان با استفاده از فرمان دریافتی از ترموستات نصب شده در هریک از فضاها نسبت به تنظیم دبی جریان آب سرد یا آب گرم عبوری در لوله تغذیه آب کویل فن کویل ها، میزان تامین هوای گرم و هوای سرد توسط فن کویل ها را به طور دقیق کنترل نمود.

قیمت: در هنگام خرید کالائی مانند فن کویل که وظیفه تامین شرایط آسایش دمائی ساکنین، مسئله طول عمر، صدا، راندمان، ظرفیت و زیبائی آن نیز از اهمیت بالایی برخوردار است، قیمت آن با توجه به اهمیت و کاربرد آن چندان مهم نیست.

انتخاب نوع فن کویل بستگی به طراحی معماری ساختمان و نیز نوع کاربری ساختمان دارد و هیچ کدام از انواع فن کویل ها نسبت به دیگری برتری خاصی ندارند و فقط با توجه به محل در نظر گرفته شده نصب آنها باید محاسبه و انتخاب شوند.

نکات فنی اجرای فن کویل

 1. برای محاسبه دبی آب سرد ،سرمایش فن کویل ها ابتدا مقدار بارکل سرمایی بر مبنای (BTU/h)هر یک از فضاهای ساختمان را برعدد 5000 تقسیم کرد. (یا تقسیم کیلو کالری در ساعت بر عدد 1250) به این ترتیب معمولا قطر لوله های رفت و برگشت آب سرد و گرم به کویل فن کویل های cfm 200 سایز ½ اینچ و برای فن کویل های 300 و 400 cfm سایز ¾ اینچ و برای فن کویل های 600 و 800 و 1000 cfm سایز 1 اینچ و برای فن کویل های 1200 و کانالی های تا 1800 , ¼ 1 اینچ بدست می اید.
  2. نصب فلوسوئیچ در مسیر آب خروجی اواپراتور (Child Water) به سمت کویل آب سرد، تجهیزات تهویه مطبوع (مانند فن کویل ها و هواسازها ) به منظور فرمان Stop به چیلر در زمان خاموش شدن پمپ های سیرکولاتور مدار سرمایش الزامی می باشد.
  3. با در نظر داشتن توانایی بیشتر گرمادهی فن کویل ها نسبت به انواع رادیاتورها در سایز مشابه، نصب فن کویل بجای رادیاتور (فقط برای گرمایش) در صورتی امکان پذیر است که لوله های مربوطه از کف واحد (نه از دیوار پشت دستگاه) خارج شده باشند.
  4. اهمیت بالانس فن هوادهی در عملکرد فن کویل ها و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، برای تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع فن کویل ها در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمائید.
  5.سرویس و نگهداری در تجهیزات تهویه مطبوع، نصب شیر قطع و وصل جریان آب ورودی و خروجی از کویل فن کویل ها همراه با مهره ماسوره مربوطه (هم سایز با قطر لوله انشعابی) ضروری است.
  6. برای جمع آوری آب حاصل از تقطیر رطوبت هوا روی کویل فن کویل ها در فصل تابستان، نصب لوله ½ اینچ درین از سینی زیرکویل تا محل تخلیه این آبها برای هر فن کویل الزامی است.

———————————————————————————

مزایای فن کویل زمینی دکوراتیو ساران مدل 400

 

طراحی زیبا

وزن سبک از جنس فایبرگلاس

 

 

ویژگی های فن کویل زمینی دکوراتیو ساران مدل 400

 • فن کویل زمینی با پیشرفته ترین ماشین آلات تولید می شود.
 • از سطح تبادل حرارتی بالایی  برخوردار هستند.
 • فن کویل های زمینی ، پس از ساخت با محلول مناسب چربی زدایی میشود و سپس با فشار 200 اتمسفر ، تست میشود.
 • این فن کویل ها برای ساختمان های بلند ، مناسب هستند.
 • لوله های مسی فن کویل های زمینی با فین های پلیت به کمک دستگاه ، یکپارچه میشوند و فاصله هوایی بین فین ها و لوله های مسی  از بین میرود.
 • فن کویل زمینی معمولا از فن سانتریفیوژ ساخته میشود و صدای کمی تولید میکند.
 • فیلتر آلومینیومی موجود در فن کویل های زمینی ، ذرات گرد و غبار را جذب میکند و هوای تمیز را به محیط داخل توزیع میکند.

 

تعیین ظرفیت فن کویل های زمینی:

میتوان برای تعیین ظرفیت از جدول زیر کمک گرفت:

 

نکات فنی  برای اجرای فن کویل:

 • باید محل اتصال لوله ها به فن کویل ها از نظر چپ یا راست بودن مشخص شود.
 • ظرفیت فن کویل های زمینی باید بر اساس متراژ محل مورد نظر انتخاب شوند..
 • برای عملکرد بهتر فن کویل ها وطول عمر بیشتر بلبرینگ موتور، باید بالانس دینامیکی  بین فن ها صورت گیرد.
 • با توجه به موضوع مهم سرویس و نگهداری در تجهیزات تهویه مطبوع، نصب شیر قطع و وصل جریان آب ورودی و خروجی از کویل فن کویل ها با مهره های هم سایز با قطر لوله انشعابی باید به یکدیگر متصل شوند.
 • در تابستان برای جمع آوری آب تقطیر رطوبت هوا ، روی فن کویل ها ، نصب لوله ½ اینچ زیر کویل  تا محل تخلیه ضروری میباشد.

 

 

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *