هواساز چیست ؟

هواساز-تعمیر کولر گازی در کرج

دستگاه هواساز چیست؟

وظیفه دستگاه هواساز تنظیم گردش هوا در سیستم تهویه مطبوع است. هواساز از اجزای مختلف و متنوعی تشکیل شده، کارکرد دستگاه هواساز به عملکرد اجزای سازنده ان وابسته است.

 

نحوه کارکرد دستگاه هواساز چگونه است؟

این دستگاه از اجزای مختلفی ساخته شده است که عبارتند از کویل آب گرم و آب سرد، فن، فیلتر، رطوبت زن ، کانالها و محفظه تامین و تولید هوای گرم و سرد.عملکرد هر یک از این اجزا روی عملکرد کلی دستگاه تاثیر گذار است. نحوه کارکرد دستگاه هواساز بدین گونه است که آب سرد موجود در چیلر یا مینی چیلر و آب گرم موجود در بویلرها و یا پکیج ها به وسیله لوله کشی های انجام شده به هواساز منتقل می شود..

 

هواساز
هواساز

 

بعد از اینکه آب سرد و آب گرم ، به هواساز منتقل شد یک فن بزرگ و یا چند فن کوچکی که در آن قرار دارند با دمیدن هوا از روی کویل ها هوای موجود را گرم یا سرد می نمایند. فرق آب گرم و آب سرد در این سیستم این است که در فصل تابستان  هوا را سرد می کند به آن هواساز سرمایشی و در فصل زمستان که نیاز به هوای گرم است به آن هواساز گرمایشی می گویند. یعنی با دمیدن هوا در اطراف کویل وظیفه تولید هوای گرم و سرد را در فصل تابستان و یا زمستان و خنک کردن و گرم کردن محیط را عهده دار است ..

نحوه کارکرد هواساز بر اساس تصفیه هوا

,وظیفه دیگری که این سیستم بر عهده دارد، تصفیه هوا است. برای تصفیه هوا باید سیستم فیلتراسیون خاصی در این دستگاه موجودباشد تا بتواند هوا را تصفیه و پاکیزه نماید. برای مطلوب شدن تصفیه هوا باید از فیلتر های قابل شستشو استفاده نمود ،این فیلترها بر اساس نوع کارکردی که دارند متنوع بوده و در انواع فیلترهای قابل شستشو، کیسه ای و هپا مورد استفاده قرار میگیرند.

هواساز
هواساز

 

 

نحوه تنظیم رطوبت در دستگاه هواساز

در روزهایی که هوا گرم می باشد و باید میزان رطوبت موجود در هوا کاهش پیدا کند، دستگاه هواساز سیستمی دارد که قادر است، میزان رطوبت را کاهش داده و هوای خنک وارد شده به ساختمان را مطبوع ترنماید.زمانی که درفصل گرما هواساز روی سیستم سرمایش قرار می گیرد، بخار آبی که در هوا وجود دارد از روی سطح کویل عبور کرده و بعد از برخورد با سطح فلزی کویل به آب و یا مایع تبدیل می شود. و بعد به مایع تبدیل شده و می چکد،و  در محفظه زیر هواساز جمع خواهد شد و بعد از این مرحله از طریق مجرایی که برای آن تعبیه شده است و از دستگاه خارج می شود. به این شیوه رطوبت موجود در هوا گرفته شده و هوای خنکی که وارد فضا می شود، مطبوع تر خواهد بود. در بعضی موارد نیازمی  باشد که رطوبت موجود در هوای خروجی بیشتر شود، برای دستیابی به این رطوبت سیستم هواساز راهکارهایی دارد. در چنین مواقعی در مسیر عبور هوا از افشانک های تزریق کننده آب در هوا استفاده شده و به این شیوه رطوبت مورد نیاز در هوای خروجی تامین می شود.

 

 

نحوه کارکرد هواساز بر اساس تامین هوا

هواساز ، باید بتواند هوای مطبوع  مورد نیاز را هم تامین نماید. برای دستیابی به این هدف عموما هواسازها در بیرون از ساختمان ها تعبیه شده که در این صورت برای تامین هوای مورد نیاز به سه روش عمل می کنند ::

  • اولین شیوه تامین هوا به صورت کامل و صد درصدی از بیرون است.
  • دومین شیوه سیرکوله کردن است. یعنی هوا داخل دستگاه گردش شده و از بیرون تامین نمی شود.
  • شیوه سوم هم تامین هوا به صورت درصدی است. یعنی بخشی از هوا از بیرون و بخشی دیگر از هوای برگشتی داخل ساختمان که این دو نوع هوا در محفظه اختلاط با هم ترکیب می شوند.

 

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *