.

تفاوت داکت اسپلیت و چیلر در چیست؟

چیلر مجموعه ای از تجهیزات می باشد سیستم چیلر از دید مصرف کننده به دو بخش تقسیم میشود.

بخش خارجی که خارج از محیط ، درپشت بام قرارمی گیرد. و بخش های داخلی که در داخل محیطی که نیاز به تهویه مطبوع دارندنصب می شود. وظیفه قسمت خارجی چیلر خنک کردن اب است. خنک کردن آب چه فایده ای دارد؟

از این آب خنک برای خنک کردن محیط داخلی استفاده می شود.اما چگونه ممکن است؟
دستگاه هایی هستند که می توانند این خنکی را به وسیله فن به محیط منتقل کنند.

در واقع آب خنک شده توسط چیلر در رادیاتور دستگاه های داخلی در حال چرخش است و این دستگاها با قرار دادن قم در مجاورت این رادیاتور ها باد سرد تولید میکنند.
.

یونیت های داخلی و خارجی در سیستم چیلرمتفاوتند. ماهیت همه ی این مدل ها یکسان است اما تفاوت هایی در روش عملکرد وجود دارد.
یونیت های خارجی در چیلر دارای دو نوع جذبی و تراکمی می باشد.هرکدام از این مدل ها می توانند با روش خنک کاری هوا خنک یا ٱب خنک کارکنند .
یونیت های داخلی نیز در سیستم چیلر در انواع مختلف سقفی ، دیواری ، زمینی و … وجود دارند.

تفاوت چیلر و اسپلیت کانالی

داکت اسپلیت به مانند کولر گازی عمل می کند.با این تفاوت که باد سرد بسیار بیشتری تولید می کند در حدی که می توان با کانال کشی این باد سرد را به نقاط مختلف ،منتقل کرد.

همچنین باد گرم در این سیستم به دو روش تولید و در کانال ها جریان پیدا می کند.یکی به وسیله کویل اب گرم و روش دیگر به صورت برقی.

برخی معایب سیستم چیلر نسبت به داکت اسپلیت عبارتند از

1-هزینه نگهداری به مراتب بالاتر
2- هزینه اولیه بیش از ۴۰ درصد از داکت اسپلیت با کیفیت مشابه
۳-تعویض اتصالات مصرفی زیاد به دلیل آسیب پذیری در مقابل رسوب. در صورت هزینه برای اتصالات خیلی خوب هزینه اولیه زیر سازی تا ۶۰ درصد افزایش می یابد که باز هم قطعه تقریبا نسبت ب رسوب اسیب پذیری کمتری دارد
۴

-کمبود قطعات یدکی
۵-کمبود نیروی تعمیر کار متخصص

۶-عدم وجود فرهنگ سیستم یکپارچه برای ساختمان ها که منجر به نصب کولر های گازی به صورت قارچ گونه از نمای برج ها گشته است.

کیفیت هوای گرم تولید شده در سیستم داکت اسپلیت و چیلر در فصل سرد سال یکسان می باشد . اما هوای سرد تولید شده توسط فن کویل مطبوع تر می باشد به دلیل دردسر های پیش امده برای مصرف کنندگان این سیستم برخی مصرف کنندگان از این هوای مطلوب محروم مانده اند.
یک مزیت اساسی سیستم چیلر و فن کویل نسبت به داکت اسپلیت کنترل دمای مجزای تمام بخش های محیط می باشد که این امکان با تعبیه ی دریچه های دمپر دار برای داکت اسپلیت تا حدودی فراهم شده است.
اخیرا با توجه به بومی سازی داکت اسپلیت این سیستم با قیمت های بسیار مناسب تری نسبت به سیستم چیلر و فن کویل که از مدت ها قبل بومی سازی شده بود در اختیار مصرف کنندگان عزیز قرار دارد

 

در سالهای اخیرداکت اسپلیت ها یکی از رایجترین سیستم های تهویه مطبوع بوده،که امروزه بطور گسترده ای در واحد های مسکونی و اداری به چشنم می خورد.

داکت اسپلیت همانند کولرگازی و اسپلیت ها از یک یونیت داخلی که در سقف کاذب قرار گرفته و کاملا پوشیده شده است  ،همراه با یک یونیت خارجی کندانسور تشکیل شده است که توسط لوله های مسی به یکدیگر اتصال داده شده اند. یونیت داخلی به کمک کانال های مخصوص هوای سرد و گرم را به فضاهای مستقل و مختلف انتقال می دهد.

سیستم گرمایش در داکت اسپلیت ها علاوه بر کمپرسور دستگاه، می تواند از کویل آبگرم که توسط موتور خانه یا پکیج گرمایشی آبگرم را بدست می اورند به سیستم انتقال داده شوند که این ویژگی شما را از داشتن رادیاتور بی نیاز کرده و گرمای بهتری را در فصل زمستان به ارمغان می اورد. از دیگر ویژگی های داکت اسپلیت فضای کمتر اشغال شده بدلیل نصب در سقف می باشد. همانند کولرگازی ها، ویژگی هایی چون تعیین دمای محیط توسط کاربر،  روشن و خاموش شدن اتوماتیک دستگاه، تنظیم رطوبت محیط فیلتراسیون بسیار دقیق برای ذرات و گرد و غبار هوا و زدودن ویروس ها، باکتری ها و میکروب ها از محیط  در داکت اسپلیت ها شاخص هستند.

در زمان خرید مصرف برق با توجه به میزان مصرف انرژی در داکت اسپلیت هابا استفاده از برچسب انرژی تعیین می شوند و شما می توانید راندمان دستگاه را با توجه به انرژی مصرفی مشخص کنید

 

چیلر ها دستگاه های سرمایشی مرکزی هستند که برای ساختمان های نسبتا بزرگ استفاده می شوند. نحوه کارکرد یک چیلر بدین صورت است که در آن از یک سیال در مدار بسته استفاده شده و بر اساس سیکل تبرید تراکم بخار و یا جذبی سیال را خنک کرده و بوسیله مبدل های حرارتی، برودت را به صورت کنترل شده به محیط مشخص انتقال می دهد.

برج خنک کننده
برج خنک کننده

 

حرارتی که در این جریان بوجود می آید بوسیله دستگاه های جانبی مانند برج خنک کن ( در چیلر های تراکمی آب خنک ) به محیط مجددا پس فرستاده می شود. نکات مهم در زمان خرید چیلر که در زمان خرید چیلر می بایست در نظر گرفت میزان برودت محاسبه شده و راندمان کاری چیلرها بر اساس آن، همچنین طراحی سیستم با توجه به آب و هوای محیط و میزان افت برودت دستگاه در شرایط محیطی از جمله چالش ها در انتخاب چیلر با تکنولوژی و ظرفیت مناسب می باشد.

چیلر ها از لحاظ خنک کردن مایع به دو نوع چیلر های تراکمی و چیلر های جذبی تقسیم می شوند. همچنین تقسیم بندی دیگر چیلر ها بر اساس شکل خنک کردن مایع مبرد به هوا خنک، آب خنک و تبخیری است .

در چیلر های تراکمی از انرژی برق و در چیلر های جذبی از انرژی های حرارتی و سوختی برای ایجاد برودت و سرما استفاده می شود. چیلر ها بسته به نوع، برای محیط های مختلف کاربرد دارند اما در تمامی سیستم ها هزینه اولیه تهیه دستگاه بسیار بالا بوده و هزینه های نگهداری بالایی نیز دارند

یکی از دلایل بارز استفاده از چیلر، تامین سرما در فصل تابستان و تامین گرما در فصل زمستان برای محیط های بزرگ مانند برج ها و ساختمان های بالای پنج طبقه بوده و پیچیدگی سیستم فقط در خود چیلر خلاصه میشود و لوله کشی ها و دستگاه های داخلی ( فن کوئل ها و هواساز ها) بسیار ساده می باشند.

چیلر جذبی
چیلر جذبی

چیلر ها دارای تابلو کنترل های بسیار مجهزی هستند که از PLC های اختصاصی استفاده می کنند و بدین شکل کنترل کل سیستم سرمایشی یک ساختمان به آسانی در دستان خواهد بود.

چیلر مطمئن ترین سیستم در بین سیستم های تهویه مطبوع بوده و همواره کارایی خود را در بدتربن شرایط حفظ کرده و طول عمر بسیار بالایی نیز دارند. یک دستگاه چیلر در ساختمان های بزرگ بسیار با صرفه تر از واحد های کوچک داکت اسپلیت یا کولر گازی ها و سیستم های مشابه هستند همچنین ، فضای بسیار کمتر و پیچیدگی کمتر تاسیسات را به همراه دارند