ایرواشر چیست؟

ایرواشر یک نوع دستگاه هواساز تهویه مطبوع  با قابلیت سرمایش و گرمایش می باشد. که از سیستم تهویه تبخیری بر پایه سایکومتری استفاده می کند. بعلاوه می تواند هوا را به کمک فیلترهای مخصوص از نظر آلودگی‌هایی مثل گرد و غبار، دود، بوی بد و … فیلتر کند و هوای پاک خارج کند.

در ایرواشر، هوا در تماس مستقیم با اسپری آب است و تبادل گرما و جرم (بخار آب) بین هوا و آب وجود خواهد داشت. شرایط خروجی هوا به دمای آب اسپری شده در ایرواشر وابسته است. در نتیجه  با کنترل دمای آب به صورت خارجی می توان شرایط خروجی هوا را مشخص نمود که من بعد می‌تواند برای اهداف تهویه هوا از این شرایط استفاده نمود. در ایرواشر، دمای میانگین قطرات آب در تماس با هوا، تعیین کننده  جهت انتقال گرما و جرم  می باشد. در نتیجه انتقال حرارت بین قطرات آب و هوا در جهت کاهش گرادیان دما بوده ،  و انتقال جرم هم در جهت کاهش گرادیان فشار بخار خواهد بود.

در آب و هوای بسیار خشک ، ایرواشر می‌تواند هوا را مرطوب نماید.  زیراهوای خشک می‌تواند برای افراد آزاردهنده و  باعث خشکی پوست  گردد  و نیز ممکن است به اشیا نگهداری شده در محیط آسیب برساند. ایرواشر ذرات را از هوا پاک کرده و با تزریق رطوبت، سطح رطوبت برای افزایش آسایش، کنترل می کند.

مکانهایی  مثل موزه‌ها و آرشیوها نیازمند کنترل دقیق آب و هوا  می باشند تا از وسایل با ارزش موجود محافظت کنند. تنها استفاده از پنکه برای کشیدن هوا بر روی یک ظرف آب سرد می‌تواند هوا را تمیز کند و محیط را جذاب‌تر کند. طراحی ایرواشرها  شامل ویژگی‌هایی چون فیلتر برای به دام انداختن ذرات مضر به منظور افزایش خلوص هوا را در نظر داشته . به مانند سایر دستگاه‌های تصفیه هوا، یک ایرواشر می‌تواند انرژی زیادی مصرف کند

تاریخچه ایرواشر

اولین سیستم تهویه مطبوع مدرن توسط ویلیز کریر طراحی شد. که با تماس مستقیم هوا با آب سرد بتواند عملکرد سیستم را بهبود دهد. در نتیجه علاوه بر کاهش دمای هوا ،رطوبت هوا افزایش می یافت. او بیان می کرد زمانی که دمای آب پایین تر از دمای نقطه ی شبنم باشد ا در سیستم رطوبت هوا هم کاهش پیدا می کند

اجزای تشکیل دهنده ی ایرواشر

این دستگاه دمنده، به هوای داخل و بیرون اتاق نیاز داشته واز یک مخزن عایق بندی شده (تشتک) برای نگهداری آبی که نیازمند تخلیه به صورت اسپری یا ریزش برای عملیات سرمایش می باشد ، را در نظر می گیریم . اجزای مختلف ایرواشر عبارتند از:

 • مخزن آب
 • دمنده
 • لوله فشار
 • محفظه
 • لوله‌ها و اتصالات
 • گولاتور
 • تخلیه اسپری
 • پمپ
 • موتور
 • رصافی

.

مخزن آب:

مخزن آب در پایین ایرواشر نصب می گردد و از جنس ورق گالوانیزه همراه با رنگ پودری الکترواستاتیک کوره ای با ضخامت متناسب با نوع دستگاه می باشد. دستگاه جهت تامین مداوم آب  به لوله آب از منبع مناسب ، متصل است. برای عملکرد مناسب ایرواشر باید اب بصورت  مداوم در سیستم موجود باشد. آب مخزن می‌تواند آب معمولی یا آب سرد باشد. که بیشتر از آب معمولی استفاده می‌شود.

فن

از قسمت های مهم  دستگاه فن می باشد، فن دارای  قدرت های مختلف  و با توجه به نیاز مساحت فضای محیط به صورت سفارشی در دستگاه تعبیه می گردد. فن دایرکت درایو به علت  بی صدا بودن جزء پر طرفدارترین فن های  ایرواشر دایرکت درایو می باشد،

از فن برای مکیدن هوا به بیرون اتاق به گونه ای که تامین هوای خنک‌کننده  میسر است ، استفاده می‌گردد. برای انجام تجزیه و تحلیل عملکرد و کشف اثر نرخ جریان هوا در فرآیند، سرعت فن از طریق تنظیم‌کننده تغییر می‌کند.

کویل

برای سیستم گرمایش در این دستگاه نوع  هواساز ها باید از کویل استفاده نمائیم، و این قطعه را به پکیج متصل کرده و گرمای پکیج را به صورت آب در ان  به  جریان در می اوریم ،در نتیجه هوا با عبور از آن گرم می شود و به محیط برمی گردد.

پمپ

برای تامین آب  با فشار از مخزن به تخلیه جهت اسپری از پمپ استفاده می شود. ظرفیت پمپ طوری طرانحی شده که بتواند آب را از مخزن به ارتفاع مطلوب بدون افت فشار پمپ کند. محل پمپ نیز از بسیار جوانب ار جمله عملکرد سیستم مهم می باشد. برای ایجاد سر مثبت باید ارتفاع پمپ در جای مناسب تعبیه گردد .انواع پمپ با توجه به نرخ جریان آب مورد نیاز و ظرفیت خنک سازی تغییر می‌کنند. از پمپ سانتریفوژ برای ظرفیت بالا مانند اتاق بزرگ و نرخ بالای جریان آب، استفاده می شود.

لوله‌ها و اتصالات:

اتصالات مخزن آب به پمپ، و پمپ به تخلیه  اسپری با کمک لوله‌های پلاستیکی و اتصالات  انجام می شود. برای انواع چیدمان  ،انواع مختلف اتصالات از جمله اتصالات T، اتصال زاویه راست (آرنج) استفاده می‌شود.

نرخ جریان آب به قطر لوله‌ها بستگی داشته لذا قطر لوله عامل مهمی می باشد. برای نرخ بالای جریان، قطر لوله‌ها باید قطورباشد. درنتیجه در ایرواشرها از لوله‌ها و اتصالات پالاینده برای دستگاه ها استفاده  می شود. اتصالات از مخزن آب گرفته تا پمپ گریز از مرکز و سپس از پمپ به تخلیه اسپری ارائه‌شده در محفظه از طریق لوله‌های پلاستیکی و اتصالات به یکدیگر متصل هستند.

بدنه

در اکثر دستگاه های هواساز تولید شده توسط سایر تولید کنندگان از ورق استفاده می شود، که ابعاد آن با توجه به کاربرد متغیر است. تمام هوا بدون نشتی از داخل محفظه عبور می‌کند. برای خروجی آب نیز در پایین محفظه امکاناتی  فراهم شده تا بتوان آب را جمع‌آوری نمود تا درجه‌حرارت آن را بتوان اندازه‌گیری کرد.  برای رسیدن به نتایج مطلوب یکی از الزامات مهم این محفظه فراهم آوردن قسمت‌هایی عبوری عاری از نشتی است .

روکش فن

صفحه گالوانیزه ساخته‌شده با قطر دایره‌ای ۱۳٫۵″ و ۵ ” همراه  پوشش مستطیلی.،روکش دمنده برای حفظ فشار استاتیکی بالاتر از پنکه معمولی استفاده می‌شود.

موتور

موتور در ایرواشرهای یک موتور دمنده است که برای راه‌اندازی پمپ دمنده و پمپ‌های سانتریفیوژ مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مشخصات:

 • دور موتور: ۱۴۰۰ RPM
 • قدرت: ۱۰۵ W
 • ولتاژ: ۲۲۰ V / 50 H

فیلتر

بسیاری از انواع فیلترها در ایر واشر خاص، مثل پدهای سلولز، فیلتر نایلون و … بکار می رود . و از فیلتر برای خالص‌سازی ایرواشر هوایی استفاده می‌شود.ولی در فیلتر نایلون در چارچوب پنل ثابت شده است.

برای فیلتر کردن و تمیز کردن هوا از هر نوع آلودگی از  فیلتر های فیلتر فلزی، فیلتر پلی اتیلن، فیلتر سلولزی بنا به سفارش مشتری به ایرواشر افزوده می شود.

نکته : محل نصب دستگاه ایرواشر بسیار مهم است زیرا برای بازدهی بالای دستگاه  موارد ذیل را در نظر داریم :

جایگاه  کانال های رفت و برگشت میزان اندازه دریچه ها، اتصال لوله های کویل، اتصال برق به دستگاه است.