vrf

 

VRF چیست ؟

V.R.Fبه معنای جریان متغیر سیال در پنل ها می باشد. به زبان ساده تر این دستگاه شبیه کولر گازی با چندین یونیت داخلی است.

V:variable        R:Refrigent         F:Flow

کار با سیستم V.R.F بسیار حساس و تخصصی است  و در صورت وجود کوچکترین نقص در طراحی یا اجراء کل سیستم دچار مشکل میشود . بنابراین در صورت خرید دستگاه از هر شرکت و یا برندی کار طراحی، نصب و اجرا بهتر است به عهده فروشنده باشد.

تاریخچه VRF

VRF اولین بار سال ۱۹۸۲ در داخل ژاپن اختراع و تولید شد . VRF در سیستم های تهویه مطبوع  در ۵۰ درصد از ساختمان های اداری و در ۳۳ درصدراز  ساختمان های بزرگ تجاری در ژاپن را شامل میشود همچنین اولین بار VRF در ژاپن اختراع و تولید شده است.

 

طريقه کار کرد سیستم های VRF

در سیستم های پمپ گرمایی مولتی اسپلیت از یک تکنولوژی مناسب برای ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده شده است که تهویه مطبوع خوبی را برای ساختمان های تجاری بزرگ فراهم میکند.

در فناوری VRF  علاوه بر سهولت نصب ،بازدهی بالای انرژی ،انعطاف پذیری عملکرد از کنترل‌های هوشمند یکپارچه، محرک‌های سرعت متغیر (VSD)، لوله‌کشی مبرد، و بازیابی گرما برای تولید محصولاتی استفاده می‌شود .

در فناوریVRF از موتورهایی با مبدل جریان الکترونیکی کمپرسورهای چندتایی،کمپرسورهای پیچی با محرک معکوس گر، پیکربندی‌های چندکاره، مداربندی پیچیده مبرد و کنترل‌هایی استفاده می‌شود که اجازه می‌دهند تا ۶۰ واحد داخلی یا بیشتر به شکل متصل به یک واحد خارجی کار کند و سیستم‌های مولتی اسپیلیت از چند قسمت داخلی متصل به یک واحد خارجی تشکیل شده است.

سیستم‌هایVRF  از نوع  پیشرفته‌ ای از سیستم‌های مولتی اسپیلیت بدون کانال هستند که اجازه می‌دهند واحدهای داخلی زيادي به هر واحد خارجی متصل شوند و امکاناتی مانند گرمایش و سرمایش همزمان را فراهم میکنند.  سیستم‌های VRF امکان گرمایش و سرمایش همزمان را ایجاد میکنند.

 

مزایای استفاده از سیستم V.R.F

 

.تنوع در استفاده همزمان از انواع یونیت داخلی (دیواری ،کاستی، ، سقفی توکار و کانالی)

.استفاده از کمپرسور اسکرال از نوع دیجیتال اینورترکه میتواند مصرف برق را کاهش دهد
.امکان لوله کشی در متراژ بالا
.استفاده از دستگاه برای تولید گرمایش در زمستان

.مدیریت پنل ها جهت افزایش بهره وری تا 20%:  برای ساختمانهایی که هم از شمال و هم از جنوب نورگیر هستند بیشترین کاربرد را دارد .

معایب استفاده از V.R.F

 

1) زمانی که معماری داخلی تغییر کند امکان تغییر جای یونیت داخلی وجود ندارد. چون با کوچکترین تغیر فشار درون شاخه ها به هم می ریزد و باعث اختلال در تولید سرمایش در تمام یونیت های داخلی می شود.

2) در صورت کوچکترین نشتی گاز در لوله کشی های مسی باعث میشود  کل سیستم دچار مشکل  شود و فرایند تولید سرما در یونیت های داخلی دچار اختلال می شود. پیدا کردن نشتی بسیار هزینه بر است وباید آن قسمت که دچار نشتی شده تعویض گردد.

3) در صورت استفاده از دستگاه جهت تولید گرمایش باید به نکات زیر توجه کرد:
.استفاده از سیستم گرمایشی به دلیل هزینه ی زیاد برق به صرفه نمیباشد

به دلیل عمل Reverse کردن کمپرسور دستگاه برای تولید گرمایش در زمستان به ازای هر 1 ساعت تولید گرمایش،5 دقیقه تولید سرمایش نیز دستگاه خواهدداشت.

دستگاههای مالتی اسپلیت (MDV) کمپانی میدیا (Midea) نسل جدیدی از دستگاههای تهویه مطبوع ساختمانی هستند  که ، امکان تهویه مطبوع ساختمانهای مسکونی، اداری، تجاری و … را فراهم می سازد.
سیستم مالتی اسپلیت (MDV) هم به عنوان سیستم کمکی و هم به عنوان  سیستم اصلی تهویه مطبوع پروژه ها مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 مشخصات  سیستم مالتی اسپلیت (MDV) :

 

1- تنوع در یونیتهای خارجی و داخلی

در مکان های مختلف با معماری های مختلف میتوان از یونیت های داخلی متنوعی استفاده کرد همچنین در یونیت خارجی امکان نصب در ارتفاع بالاتر و پایین تر از یونیت داخلی وجود دارد.
این دستگاه ها به صورت آب خنک و هوا خنک نیز قابل استفاده میباشند

vrf
vrf
2- نصب با اشغال حداقل فضا

دستگاههای مالتی اسپلیت حداقل فضا را اشغال میکنند و برای کاربران و استفاده بسیار آسان می باشد.

vrf
vrf
3- امکان لوله کشی طولانی و انعطاف پذیری در نصب
4- اتصال یونیتهای داخلی متنوع به یونیت خارجی
5- نگهداری دمای محیط در شرایط استاندارد

دستگاههای مالتی اسپلیت  به کمک ترموستات های موجود قادر به تامین دمای مناسب فضا میباشند.

6- کارکرد آرام و بی صدا
7- یونیتهای داخلی با طراحی های  جدید
8- کنترل دمای فضاها به صورت جداگانه و مستقل

 

 

قابلیت اتصال به یونیت های داخلی مختلف با VRF
در سیستم VRF می توان از طیف وسیعی از یونیت های داخلی شامل کاست یک طرفه، کاست دو طرفه، کاست چهار طرفه، داکتی فشار پایین، داکتی فشار متوسط، داکتی فشار بالا، سقفی-زمینی، دیواری و … استفاده نمود. ضمنا  برای پوشش تمام نیازهای تهویه مطبوعی پروژه قابلیت افزودن هوای تازه نیز در یونیت های داخلی سیستم VRF بوش ایجاد شده است تا تمام نیازها را پوشش دهد.

ویژگی های کلی یونیت های داخلی
با تنوع یونیت های داخلی و سازگاری با هر نوع معماری و قابلیت های کنترلی بالای یونیت های داخلی مانند تنظیم دمپرها، وجود پمپ درین، چرخش خودکار دمپرها،  عملکرد بی صدا، قابلیت اتصال چندین ریموت به یک یونیت داخلی و برعکس کنترل کامل بر شرایط و در نتیجه ایجاد آسایش بالا را ایجاد می کند.

ریموت کنترل های پیشرفته
در سیستم های VRF از ریموت کنترل های پیشرفته بهره می برند که قابلیت های کنترلی و  عیب یابی و برنامه ریزی بسیار پیشرفته ای را دارا می باشند همچنین تمام نیازهای کنترلی را براورده نمایند .

کمپرسور اینورتر DC با بازدهی بالا
سیستم VRF با بهره گیری از کمپرسورهای بدون جاروبک DC،طراحی ابتکاری مبدل های حرارتی و قطعات با کیفیت دیگر دستگاهی با کلاس بالای بازدهی انرژی را به بازار عزضه می کنند. استفاده از کمپرسورهای اینورتر DC سرعت رسیدن به بار کامل وفاصله زمان گرم کردن و سرد کردن را بهخوبی کاهش داده و بدین ترتیب یک راه حل مناسب و سریع برای فرآهم کردن شرایط آسایش ارائه دهد، ضمنا نوسان کم تر دما، محیط دل نشین و دل پذیرتری مهیا می کند.

گریل های بهینه شده فن
شکل و طراحی  بهینه شده پره های فن با گریل های جدید باعث افزایش حجم هوای خروجی و در نتیجه بهبود عملکرد فن و کاهش صدای انهاست . ضمنا با این بهینه سازی وطراحی جدید رسیدن به فشار استاتیک بالاتر، تا ۶۰ پاسکال میسر شده. در ضمن پره های جدید با لبه های تیز و انحنای کم باعث افزایش نرخ جریان هوا و کاهش دو ایتم مهم  ارتعاش و مقاوت جریان هوا می شود.

تکنولوژی کنترل شیر سلونوئیدی چندگانه
این تکنولوژی دارای چندین شیر سلونوئیدی برای کنترل دقیق دما ،عملکرد یکنواخت و اقتصادی سیستم بکار رفته که  برای ضمانت کالا و بهره بری بهتر پر کار بردند

عملکرد گردشی سیستم
درهرسیستم ترکیبی (چندین یونیت خارجی به هم پیوسته) برای داشتن طول عمر یکسان دستگاه ها، در هر راه اندازی شروع عملکرد به صورت دوره ای بین یونیت های خارجی به صورت گردشی اعمال می گردد.

عملکرد پشتیبانی
در یک یونیت خارجی ترکیبی،بعلت استقلال هریک از یونیت ها  در صورتی که یکی از دستگاه ها دچار مشکل شود، سایر دستگاه ها می توانند به صورت اضطراری و موقت جایگزین آن شده و از توقف عملکرد سیستم جلوگیری نمایند. این موضوع در زمینه کمپرسورها نیز وجود دارد.

تکنولوژی کنترل دقیق روغن
سیستم Climate 5000 با بهره گیری از تکنولوژی دقیق ۵ مرحله ای کنترل سطح روغن، از بروز مشکل کمبود روغن در کمپرسور جلوگیری می نماید.

استفاده از مواد ضد خوردگی
مواد ضد خوردگی مخصوص استفاده شده در مبدل های حرارتی در برابر باران های اسیدی و خوردگی نمکی ۵ تا ۶ برابر مقاوم تر از مدلها ی قبلی می باشند.

تکنولوژی هوشمندانه برای راه اندازی نرم
راه اندازی و استارت نرم کمپرسور اینورتر DC شوک های وارده به شبکه برق را کاهش می دهد. ضمنا این تکنولوژی جهت رسیدن سریع تر دمای اتاق به دمای تنظیم شده کمک شایانی می کند.

برفک زدایی (دیفراست) هوشمند
در VRF ها برفک زدایی تنها فقط در زمان نیاز  انجام می پذیرد. تا از افت ظرفیت بی دلیل سیستم جلوگیری نماید. به دلیل استفاده از شیر برفک زدایی تخصصی، برفک زدایی تنها ۴ دقیقه به طول می انجامد.
سیستم های VRF در مدل های مختلفی شامل سری تمام اینورتر SDCI، Heat Recovery یا گرمایش-سرمایش هم زمان RDCI و سیستم های مینی MDCI قابل ارائه است.

VRF
VRF

 

سری تمام اینورتر SDCI

طیف کاربرد و عملکرد گسترده
ظرفیت یونیت های خارجی از ۸ HP تا ۷۲ HP بوده و با گام های ۲ HP افزایش می یابد، بنابراین به خوبی با تمام پروژه ها کوچک و بزرگ سازگار میگردند. در یک سیستم ترکیبی می توان تا حداکثر ۶۴ یونیت داخلی با ظرفیت تا ۱۳۰% ظرفیت کلی یونیت های خارجی متصل نمود. سیستم های سری SDCI در طیف گسترده ای از ℃ ۲۰- تا ℃ ۴۸ به خوبی با کارایی خوب ارائه می شوند.

 

 

طول لوله کشی زیاد

VRF
VRF

سیستم های VRF  قابلیت پشتیبانی از طول لوله زیاد، ۱۰۰۰ متر و اختلاف ارتفاع ۱۱۰ متر را دارند که این ویژگی سیستم VRF بوش را برای پروژه های بزرگ مناسب می گرداند.

 

 

 

بازدهی بالا

 

سری SDCI با کمپرسورهای بازده بالا، موتورهای DC و مبدل های حرارتی بازده بالا در کنار هم مش

غول به کارند. در این سیستم ها EER و COP به ترتیب تا ۴٫۲۹ و ۴٫۳۹ بالا می رود.

 

 

 

سری RDCI – بازیابی حرارتی Heat Recovery

سرمایش و گرمایش هم زمان (بازیابی حرارت)
گرمایش و سرمایش هم زمان در فضاهای مختلف با بازیابی حرارت از یک فضا به فضای دیگر باعث کاهش مصرف انرژی و هزینه تا ۵۰% در مقایسه با سیستم های پمپ گرمایی می شود. در این حالت سیستم در قسمت هایی از مسیر به جای دو لوله که در سیستم های پمپ گرمایی مورد استفاده قرار می گیرند­­­­­­­­­­، از سه لوله بهره برده و سرمایش و گرمایش یونیت داخلی با کمک SBOX انجام می شود.

بازدهی بالا
بازیابی حرارت با انتقال گرمای خروجی از نواحی با نیاز به سرمایش به نواحی با نیاز به گرمایش صورت می پذیرد در نتیجه ضمن افزایش بازدهی مصرف انرژی الکتریکی را نیز کاهش داده و به بازدهی بسیار بالا در بار جزیی منجر شده است.

VRF
VRF