چرخه-سرمایش-در-چیلرهای-جذبی-دواثره-ازنوع-جریان-موازی
چرخه-سرمایش-در-چیلرهای-جذبی-دواثره-ازنوع-جریان-موازی
چیلر جذبی-
چیلر جذبی-

انواع چیلرها:

دارای دو نوع چیلرهای تراکمی و چیلرهای جذبی

تفاوت چیلرهای تراکمی وچیلرهای جذبی:

چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی و چیلرهای جذبی از انرژی حرارتی برای ایجاد سرمایش استفاده می کنند .
چیلرهای جذبی از بعضی لحاظ شبیه چیلرهای تراکمی عمل می کنند که مهمترین این شباهتها عبارتند از:
الف – گاز مبرد فشار پایین از اواپراتور گرفته شده و گاز مبرد فشار بالا به کندانسور فرستاده می شود.

ب – در اواپراتور از گرمای آب تهویه ساختمان برای تبخیر یک مبرد فرار در فشار پایین استفاده می گردد.
ج – مبرد در یک سیکل همواره در گردش است.
د – گاز مبرد در کندانسور تقطیر می گردد.

مهمترین مزایای چیلرهای جذبی نسبت به چیلرهای تراکمی عبارتند از:
الف – صرفه جویی در مصرف انرژی الکتریکی :
چیلرهای جذبی از گاز طبیعی ، گازوئیل یا گرمای تلف شده به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کنند و مصرف برق آنها ناچیز است.
ب – صرفه جویی در هزینه خدمات برق :
هزینه نصب سیستم شبکه الکتریکی در پروژه ها بر اساس حداکثر توان برداشت قابل بررسی است. دریک چیلر جذبی به دلیل استفاده کمتر از برق هزینه خدمات نیز کاهش می یابد.در اکثر ساختمان ها نصب چیلرهای جذبی موجب آزاد شدن توان الکتریکی برای مصارف دیگر می شود.
ج – صرفه جویی در هزینه تجهیزات برق اضطراری :
در ساختمانهایی مانند مراکز درمانی و یا سالن های کامپیوتر که وجود سیستمهای برق اضطراری برای پشتیبانی تجهیزات خنک کننده ضروری می باشد ، استفاده از چیلر های جذبی موجب صرفه جویی قابل توجهی در هزینه این تجهیزات می گردد.
د – صرفه جویی در هزینه اولیه مورد نیاز برای دیگ ها :
برخی از چیلرهای جذبی،در زمستان ها به عنوان هیتر مورد استفاده قرار میگیرند و آب گرم لازم برای سیستم های گرمایشی را با دماهای تا حد ۲۰۳ تأمین می نمایند. در صورت استفاده از این چیلرها نه تنها هزینه خرید دیگ کاهش می یابد بلکه صرفه جویی قابل ملاحظه ای در فضا نیز بدست خواهد آمد.
ه – بهبود راندمان دیگ ها در تابستان :
مجموعه هایی مانند بیمارستان ها که در تمام طول سال برای سیستمهای استریل کننده ، اتوکلاوها و سایر تجهیزات به بخار احتیاج دارند مجهز به دیگ های بخار بزرگی می باشند،و در طول تابستان با بار کمی کار می کنند. نصب چیلرهای جذبی بخار در چنین مواردی موجب افزایش بار و مصرف بخار در تابستان می شود در نتیجه کارکرد دیگ ها و راندمان آنها بهبود قابل توجهی خواهد یافت.
و – بازگشت سرمایه گذاری اولیه :
چیلرهای جذبی نیاز کمتر به برق نسبت به  چیلرهای تراکمی دارند ، در نتیجه هزینه های کارکردی را کاهش می دهند. اگر اختلاف قیمت یک چیلر جذبی و یک چیلر تراکمی هم ظرفیت به عنوان میزان سرمایه گذاری و صرفه جویی سالانه از محل کاهش یافتن هزینه های انرژی را ، عنوان بازگشت سرمایه  ما باشد ، با قاطعیت گفت که برای نصب چیلرهای جذبی بازگشت سرمایه صرف شده با شرایط بسیار خوبی خواهیم داشت.
ز – کاسته شدن صدا و ارتعاشات :
ارتعاش و صدای ناشی از کارکرد چیلرهای جذبی به مراتب کمتر از چیلرهای تراکمی است. منبع اصلی تولید کننده صدا و ارتعاش در چیلرهای تراکمی، کمپرسور است. چیلرهای جذبی فاقد کمپرسور بوده و تنها منبع مولد صدا وارتعاش در این نوع چیلرها پمپهای کوچکی می باشند که برای به گردش درآوردن مبرد و محلول لیتیم برماید کاربرد دارند. میزان صدا و ارتعاش این پمپهای کوچک بسیار ناچیز است.
ح – حذف مخاطرات زیست محیطی ناشی از مبردهای مضر:
چیلرهای جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می کنند،درچیلرهای جذبی بر خلاف چیلرهای تراکمی از هیچ گونه ماده CFC یا HCFC که موجب تخریب لایه ازن می شوند ، استفاده نمی گردد. لذا برای محیط زیست خطری ایجاد نمی نمایند یک چیلر جدید در هر شرایطی ،یک سرمایه گذاری بیست و چند ساله است. تغییرات دائمی قوانین و مقررات استفاده از مبردها موجب می شود تا استفاده از مبردی طبیعی مانند آب در چیلرهای جذبی گزینه ای بسیار مناسب به شمار آید.
ط- کاستن از میزان تولید گازهای گلخانه ای و آلاینده ها :
میزان تولید گازهای گلخانه ای (مانند دی اکسید کربن) که تأثیر مستقیم در گرم شدن کره زمین دارند و آلاینده ها(مانند اکسیدهای گوگرد ، اکسیدهای نیتروژن و ذرات معلق) توسط چیلرهای جذبی در مقایسه با چیلرهای تراکمی بسیار اندک می باشند.

 

چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرو

COP
مقاومت در برابر بازگشت مایع

از ۵۰ الی ۵۶۰ تن تبرید

طول عمر بالاتر

تعداد بسیار کم قطعات متحرک

استهلاک , لرزش و صدای کمتر
قابلیت وسیع برای کنترل ظرفیت
کمپرسور Change over سیستم
کمپرسور در محدوده مجاز Cycling سیستم محدود کننده

قابلیت تامین تناژهای بالاتر
زیر بار رفتن بصورت تدریجی
مجهز به کمپرسورهای اسکرو ساخت شرکتآلمانی BITZER
سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیت عملکرد هوشمند ساخت شرکتMOELLERآلمان

چیلر تراکمی با کمپرسور اسکرال
بالاتر COP

لوازم کنترل و تجهیزات الکتریکی ساخت اروپای غربی یا آمریکا

تعداد کم قطعات منحرک
طول عمر بالا و نگهداری آسان
چیلر تراکمی با کمپرسور رفت و برگشتی
مقاومت در برابر بازگشت مایع
زیر بار رفتن بصورت تدریجی
مجهز به کمپرسورهای اسکرال ساخت شرکت کوپلند
استهلاک , لرزش و صدای کمتر
قابلیت تامین تناژ پایین
از ۲ الی ۱۰۰ تن تبرید
از ۵/۷ الی ۱۶۰ تن تبرید
استفاده از کمپرسورهای نیمه بسته ساخت شرکت کریر
لوازم کنترل و تجهیزات الکتریکی ساخت اروپای غربی یا آمریکا

چیلر جذبی:
چیلرهای جذبی  بجای انرژی برق از انرژی حرارتی برای تولید سرما استفاده کرده و دارای قطعات متحرک کمتری به نسبت انواع کمپرسوری بوده ،با توجه به ماهیت چرخشی پمپهای مورد استفاده در چیلر جذبی ، میزان خرابی و هزینه‌های مربوط به تعمیرات آنها کمتر از انواع تراکمی می باشد،و نیز صدای آنها بسیار کمتر از انواع تراکمی می باشد و تقریباً بدون لرزش هستند ، با توجه به هزینه‌های جانبی مانند هزینه مربوط به خرید امتیاز برق و دیماند مربوطه و نیز هزینه‌های جاری چیلر تراکمی ، چیلرهای جذبی از نظر اقتصادی نیز دارای مزیت قابل توجهی می باشند.
در یک تقسیم بندی عمومی می توان چیلرهای جذبی را در دو دسته چیلرهای جذبی آب و آمونیاک و چیلرهای جذبی لیتیوم بروماید و آب دسته بندی نمود.

.در واقع در هر سیکل تبرید جذبی یک سیال جاذب و یک سیال مبرد وجود دارد که تقسیم بندی فوق بر این مبنا انجام شده است. در سیستم آب و آمونیاک، سیال مبرد آمونیاک وسیال جاذب آب است. در سیستم لیتیوم بروماید و آب ، سیال مبرد آب و سیال جاذب ، محلول لیتیوم بروماید است. اما بر حسب اجزای سیستم هم می توان تقسیم بندی های دیگری ارائه کرد .
در تأسیساتی است که ظرفیت دیگ اضافی داشته  استفاده از فناوری تبرید جذبی روشی عالی برای تهویه مطبوع مرکزی  است

.و می توانند بخار یا آب داغ مورد نیاز برای راه اندازی چیلر را تأمین نمایند. چیلر های جذبی ظرفیت بین ۲۵ تا ۱۲۰۰ تن برودتی را  به اسانی  تأمین می کنند. البته تولید کنندگان ژاپنی چیلرهای جذبی با ظرفیت معادل۵۰۰۰ تن نیز تولید نموده اند. در سیستمهای جذبی غالباً از آب به عنوان مبرد استفاده می شود. گرمای مورد نیاز برای کارکرد این چیلرها به طور مستقیم از گاز طبیعی یا گازوئیل تامین می گردد.

منابع غیر مستقیم گرما در چیلرهای جذبی عبارتند از آب داغ بخار پر فشار و کم فشار
طرز کار چیلرهای جذبی:
۱-اب  به کمک پمپ بر روی سطح لوله های اوپراتور پاشیده می شود.

چیلر جذبی
چیلر جذبی

۲-لیتیوم  به کمک پمپ بر روی سطح خارجی لوله ها پاشیده می شود.
۳-بخار اب از اوپراتور به ابزوربر ارسال شده و توسط لیتیم بروماید که بر روی لوله های ابزوربر پاشیده می شود جذب می گردد.
۴- لیتیم به دلیل جذب آب رقیق می گردد و برای اینکه غلظت آن را دوبار برگردانیم ، آب توسط پمپ به درون ژنراتور ارسال می شود .
۵-در ژنراتور به لیتیوم ، توسط گرمای دیگ حرارت می دهند در نتیجه آب به شکل بخار از لیتیوم جدا می گردد و دوباره بخار می شود .
۵-بخار آب از میان کندانسور عبور کرده ، در آنجا به لوله های سرد کندانسور (تقطیر کننده) برخورد می کند ،  در نتیجه گرما از دست میدهد و بخار به آب تبدیل می شود.
۶- آب دوباره به درون اواپراتور بازمیگردد و چرخه بالا دوباره تکرار می شود .
۷-محلول لیتیوم برومابد (محلول جاذب) غلیظ شده و دو باره از ژنراتور به ایزوربر باز می گردد و مجددا چرخه جدید آغاز می شود.
۸-کارایی این سیکل از طریق عبور لیتیم رقیق نسبتا” سرد و لیتیوم غلیظ نسبتا” گرم از میان مبدل حرارتی ( هیت ایکس چنجر) افزایش می یابد .

اصطلاحات فنی رایج در چیلرهای جذبی:
اواپراتور:
اوپراتور معمولا در پوسته پایین چیلرهای جذبی قرار داشته ،مایع مبرد در اپراتور به لحاظ فشار پایین محفظه (خلا نسبی) تبخیر شده وباعث کاهش درجه حرارت اب سرد تهویه درون لوله های اوپراتور می شود.
ژنراتور :

ژنراتور در محفظه بالایی چیلرهای جذبی قرار داشته و وظیفه تغلیظ محلول لیتیوم بروماید رقیق و جداسازی اب مبرد را عهده دار است.

کندانسور:
کنداسور معمولا در پوسته های بالایی چیلرهای جذبی واقع اند، و وظیفه تقطیر مبرد تبخیر شده توسط ژنراتور را بر عهده دارد. بخار مبرد دربرخورد با لوله های حاصل ازاب برج تقطیر شده و به تشک اوپراتور سرریز می شود.

.جذب کننده :
جذب کننده معمولا در پوسته پایینی چیلرهای جذبی قرار داشته و وظیفه  ان جذب بخار مبرد تولید شده در محفظه اوپراتور می باشد
مایع مبرد
:
مایع مبرد در چیلرهای جذبی معمولا اب خالص (اب مقطر) است که به جهت فشار پایین محفظه اوپراتور دراثر تبخیر خاصیت خنک کنندگی دارد.
کریستالیزه شدن:
محلول لیتیوم بروماید در غلظت معمولی به صورت مایع می باشد.اما چنانچه تغلیظ اولیه بیش از حد ادامه یابد حجم بلورهای ریزی که در ان تشکیل می شود بزرگتر شده و ممکن است باعث مسدود شدن کامل عبور محلول شود.که به این پدیده کریستالیزه شدن گوئیم.
محلول جاذب:
این محلول در سیکلهای پروژه حاضر محلول لیتیوم بروماید است.

ضریب عملکرد:

ضریب عملکرد در دستگاههای برودتی از جمله چیلرهای جذبی شاخصی از بازدهی دستگاه است .مقادیر بالاتر این پارامتر نشان دهنده مصرف بهینه انرژی حرارتی است.

ابزربر:
لیتیوم بروماید توسط سیستم توزیع بصورت کاملاً یکنواخت روی لوله‌ها میریزد ، بخار مبرد تولید شده در اواپراتور توسط محلول لیتیوم بروماید در ابزربر جذب می گر دد ،و به ماننده سیستم قدیمی نازل در توزیع لیتیوم بروماید، امکان گرفتگی یا افتادن نازل و همچنین ریختن مایع بدون تماس با لوله‌ها در اثر پاشش توسط نازل وجود ندارد .

چیلر-تراکمی
چیلر-تراکمی

 

 

 

 

 

انواع چیلرهای جذبی به لحاظ سیکلهای تبرید جذبی:
۱. چیلرهای آب گرم ضد کریستال
۲٫ چیلرهای بخار تک اثره (Single Effect)
۳٫ چیلرهای بخار دو اثره (Double Effect)
۴٫ چیلرهای شعله مستقیم (Direct Fired)
۴-۱ یکپارچه محلی(با مشعل اتمسفریک )
۴-۲ سیلیکاژلی ( به جای استفاده از لیتیم برماید از سیلیکاژل که مادهٔ جاذبی است استفاده می‌شود

 

چیلرهای اب گرم ضد کریستال:
چیلرهای آب گرم ضدکریستال وسیله‌ای مناسب جهت استفاده درساختمانهای اداری و مسکونی با زیربنای متوسط اند، که مایل به داشتن دستگاهی با راهبری ساده و بدون دردسر هستند.

چگونگی عملکرد چیلرهای جذبی ضد کریستال :
چیلرهای جذبی ضد کریستال با ساختار خاص خود قابلیت کار با غلظت پائین لیتیوم بروماید ( ۵۸% بجای %۶۴ در سایر انواع ) را دارا بوده  که این مهم باعث عدم بروز پدیده کریستال در این چیلرها می‌گردد. برای درک بهتر موضوع ، بررسی منحنی Duhring Diagram می‌تواند مفید باشد . محور افقی این منحنی دما و محور عمودی فشار می باشد ، خطوط مایل غلظت های مختلف و خط پررنگ خط کریستالیزاسیون است ، مسیر پررنگ در این منحنی مربوط به انواع معمولی چیلر جذبی است .
غلظت بالا در این چیلرها ۶۴ % است لذا با پائین آمدن دمای خروجی مبدل حرارتی هنگامی که این دما به ۹۸ درجه فارنهایت ( معادل ۳۷ درجه سلسیوس) می رسد. منحنی خط کریستالیزاسیون را قطع کرده و پدیده کریستال واقع می‌گردد، این شرایط می‌تواند به دفعات در زمان کار چیلر جذبی اتفاق بیافتد ( بدلیل تغییر بار ، تغییر دمای برج و آب گرم ). اما مسیر کم رنگ در این منحنی مربوط به چیلرهای ضد کریستال مبی باشد . از منحنی پیداست برای اینکه کریستالیزاسیون اتفاق بیفتد باید دمای خروج مبدل به کمتر از ۴۰ درجه فارنهایت (معادل ۵ درجه سلسیوس) برسد که غیر ممکن است زیرا دمای مبدل حتی در بدترین شرایط همواره بیش از ۲۰ درجه سلسیوس می‌باشد. لذا با توجه به  سابقه کارکرد چندین ساله تعداد زیادی از چیلرهای  به فروش رسیده نشان می‌دهد ، حتی یک مورد کریستال در این چیلرها گزارش نشده است .

 

 

مزایای این  نوع چیلرجذبی ضد کریستال:
۱- عدم بروز مشکل کریستالیزاسیون:
کریستالیزاسیون یکی از معضلات اصلی سایر انواع چیلرهای جذبی می‌باشد  اما در چیلرهای آب گرم ضد کریستال به علت تمهیدات انجام شده ، این مشکل معمولا وجود ندارد ، در یک ساختمان مسکونی یا اداری با زیربنای متوسط  اگر تیم نگهداری تأسیسات ساختمان از توانائی فنی و علمی کافی برای غلبه برمشکلات ناشی از بروز پدیده کریستالیزاسیون برخوردار نباشند ، استفاده از انواع چیلر جذبی می‌تواند باعث اختلال پی درپی در سرمایش ساختمان در اثر تغییرات دمای هوا ، قطع و وصل برق ، تغییر بار ساختمان و عوامل دیگر شده و هزینه‌های گزافی را برای ساکنان تحمیل نماید .
۲- عدم وجود مشکل قطع برق:
قطع ناگهانی برق ، موجب بروز پدیده کریستالیزاسیون بدلیل عدم انجام فرآیند رقیق سازی می شود ، اما در این چیلرها بدلیل عدم نیاز به این فرآیند قطع ناگهانی برق هیچ مشکلی ایجاد نمی نماید ، این چیلرها نیازی به تعبیه برخی لوازم جنبی گرانقیمت از جمله ژنراتور برق اضطراری و … ندارند .

 

۳- عدم نیاز به شیر سه راهه در مسیر برج خنک کننده:
به علت حساسیت زیاد چیلرهای جذبی به دمای آب برج خنک کننده نیازمند استفاده از یک شیر سه راهه موتوری در مسیر آب برج خنک کننده است ، در چیلرهای ضدکریستال  نیازی به نصب این وسیله گرانقیمت نیست .
• استفاده از دیگ آب گرم موجود در ساختمان:
این چیلرها از آب گرم تولید شده توسط دیگ آب گرم ساختمان برای تولید سرما استفاده می نمایند ، از آنجا که وجود این دیگ برای گرمایش فصل زمستان ضروریست احتیاجی  بههزینهاضافی در این زمینه نمی‌باشد .
۴- عدم نیاز به تأسیسات گرانقیمت و پرهزینه بخار:
با توجه به استفاده این چیلرها از آب گرم ، احتیاجی به تعبیه سیستم‌های بخار (مورد نیاز در چیلرهای

چرخه کامل سیستم جذبی به همراه لوله سرریز ضد کریستال
چرخه کامل سیستم جذبی به همراه لوله سرریز ضد کریستال

جذبی تک اثره) که نگهداری آنها مشکل و پرهزینه است نمی‌باشد .
۵ – نگهداری و راهبری بسیار ساده:
نگهداری و راهبری ساده این چیلرها از مزایای مهم آنهاست، زیرا حضور اوپراتور متخصص در زمینه چیلر جذبی الزامی نیست و اوپراتور موتورخانه با یک آموزش چند ساعته می‌تواند از عهده نگهداری این دستگاه برآید .
۶ – قابلیت اعتماد بالا:
این چیلرها از قابلیت اعتماد بالایی برخوردار  اند و سرمایش راحت و بدون دردسری را تامین می نمایند .
۷ -مزایای اقتصادی:
این چیلرها به لحاظ هزینه اولیه سیستم های جنبی و هزینه‌های جاری به صرفه تر از انواع مشابه هستند.

چیلرهای جذبی بخارتک اثره( Single effect)
چیلرهای جذبی تک اثره اولین نسل ،چیلرهای جذبی است.که کمترین بازدهی را در مقایسه با سایر انواع چیلرهای جذبی دارا می باشد.
ضریب عملکرد در چیلرهای جذبی تک اثره ۷۵درصد می باشد که قابل مقایسه با چیلرهای دیگر نمی باشد.

 • ۱استفاده از بخار با فشار پائین:
  این چیلرها برای کار با فشار بخار ۱ atmg طراحی و تولید می‌شوند.
  • ۲راندمان مناسب:
  چیلرهای بخار Single Effect دارای COP واقعی بالا ۰٫۷ بوده که بسیار مناسب و قابل قبول است.
  ۳٫ سیستم Purge:
  با راندمان بالا سیستم Purge این چیلر ها از نوع Ejector با راندمان بالا می باشند

۴٫ نصب شیر کنترل روی کندانس:
در طراحی خاص این چیلرها شیر کنترل بجای بخار ورودی روی کندانس خروجی تعبیه شده که این امر باعث کوچک شدن شیر کنترل و حذف تله بخار از سیستم می‌گردد .
۵٫ سیستم کنترل PLC:
سیستم کنترل این چیلرها از نوع PLC و با قابلیت های بالا هستند.
۶٫ امکان نصب تجهیزات جنبی:
– سه نوع سیستم جنبی برای راهبری و نگهداری ساده تر این نوع از چیلرها، بصورت Optional بر روی آنها قابل نصب می‌باشد.
۱-سیستم‌های جنبی قابل نصب به صورت Optional 1.
۲-سیستم هوشمند جهت رفع کریستال اتوماتیک :
چیلرهای جذبی Single Effect بصورت استاندارد ،مجهز به لوله (J-tube) برای رفع کریستالهای خفیف بوده، اما درموارد حادتر امکان تعبیه یک سیستم هوشمند پیشگیری و رفع کریستال روی چیلر وجود دارد ، این سیستم به بطور دائم وضعیت PLC (استفاده از تعدادی سنسور و یک چیلر )را تحت کنترل داشته و در صورت نزدیک شدن به مرحله کریستالیزاسیون و یا شروع کریستال ، بطور اتوماتیک تمهیدات لازم برای رفع آنرا به عمل آورده و پس از رفع کریستال مجدداً چیلر را به شرایط کارکرد معمولی بازمی گردد  .
• ۳سیستم جلوگیری از بروز پدیده کریستالیزاسیون در هنگام قطع برق:
در هنگام کار چیلر جذبی محتویات محلول  در نقاط مختلف چیلر در جریان است ، هنگام خاموش شدن چیلر عملیاتی موسوم به رقیق سازی باید انجام پذیرد، این کار بطور اتوماتیک توسط سیستم کنترل چیلرهای جذبی انجام می‌شود ولی چنانچه برق بصورت ناگهانی قطع شود بدلیل عدم انجام این عملیات ، محلول غلیظ کم کم سرد شده و کریستاله می‌گردد ، لذا در چنین مواقعی بهتر است ،هنگام استارت مجدد لازم است عملیات وقت گیر و احیانا پرهزینه رفع کریستال انجام گیرد. برای اجتناب از این مسئله می‌توان سیستمی به نام : PCL (Positive Concentration Limit) را به صورت Optional روی چیلرنصب کرد ، این سیستم که در معتبرترین انواع چیلر جذبی در دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد می‌تواند در هنگام قطع برق ، عملیات رقیق سازی را با استفاده از مبرد اضافی ذخیره شده برای این منظور و بدون نیاز به برق انجام داده و از بروز پدیده کریستال جلوگیری نماید .
۴٫سیستم Standby:
کاهش بار در یک چیلر جذبی باعث کاهش خود به خودی غلظت محلول لیتیم بروماید شده ، و  از آنجا که چیلر یک سیستم کاملاً بسته است ، مبرد مورد نیاز برای این منظور از مخزن اواپراتور تامین می‌شود . لذا معمولاً در بارهای کمتر از ۲۰ % بار نامی مبرد موجود در این مخزن تمام شده و باعث بروز پدیده کاویتاسیون در پمپ شده که این پدیده می‌تواند پمپ مبرد را از بین ببرد . بطورمعمول چیلرهای جذبی نباید از بارهای کمتر از ۱۵ % الی ۲۰ % بار نامی خود کار کنند ، در فصل بهار و اوایل پائیز ویا در شبهای تابستان ممکن است این پدیده اتفاق بیفتد ، دراین حال اپراتور باید چیلر را خاموش نمایند ، ولی بدلیل یکنواخت و خسته کننده بودن کار اپراتورها ، آنها معمولاً متوجه این مسئله نشده و این عمل را انجام نمی‌دهند و لذا بتدریج پمپ مبرد از بین می رود. برای جلوگیری از این پدیده ، امکان نصب یک سیستم مراقبت میکروپرسسوری روی چیلرهای جذبی وجود دارد که این سیستم میزان بار چیلر را کنترل نموده و هنگامی که این مقدار به کمتر از ۲۰ % بار نامی برسد، چیلر را وارد حالت Standby کرده و با افزایش مجدد بار دوباره بطور اتوماتیک آنرا روشن مینماید ، در نتیجه چیلر می‌تواند بدون هیچ اشکالی از صفر درصد الی صد در صد بار نامی کار کند. با تعبیه تجهیزات Optional بالا مقدار زیادی از بار مسئولیت اپراتور نگهدار چیلر کاسته شده و عملا نگهداری و راهبری دستگاه ساده تر می‌شود ، این مسئله با توجه به کمبود اپراتورهای متخصص در این زمینه می‌تواند بسیار مفید باشد .

تعمیر چیلر جذبی در کرج
تعمیر چیلر جذبی در کرج

تعمیر چیلر جذبی در کرج
چرخه سرمایش جذبی یک اثره با ماده مبرد اب و جاذب لیتیم بروماید

 

چر خه کامل چیلر جذبی یک اثره به همراه سیستم جمع اوری گازهای غیر قابل تقطیر وپمپ خلا

 

چیلرهای جذبی دو اثره:
چیلرهای جذبی دو اثره به جهت بازدهی بسیار خوب در مقایسه با چیلرهای تک اثره نیاز به برج خنک کن های کوچکتری دارند. این امر موجب کاسته شدن از سرمایه گذاری اولیه خواهد شد.ضریب کارایی در چیلرهای دو اثره حدود ۵/۱تا ۲/۱ است.
چیلرهای جذبی دو اثره دارای دو ژنراتور ودو مبدل حرارتی هستند و عملیات تغلیظ دران طی دو مرحله انجام می شود.

انواع چیلرهای جذبی دو اثره:
1-چیلر جذبی دواثره با جریان سری

2 -چیلر جذبی دواثره با جریان سری:
3-چیلر جذبی دو اثره با جریان موازی
4-چیلر جذبی دو اثره با جریان موازی معکوس
5 -چیلر جذبی دو اثره با جریان موازی:
6- در سیستمهای جریان سری محلول رقیق بعد از خروج از ابزوربر به ترتیب از مبدل حرارتی دمای کم .مبدل حرارتی دمای زیاد. ژنراتور دمای زیاد.مبدل حرارتی دمای زیاد.ژنراتوردمای کم ومبدل حرارتی دمای کم عبور نموده و به ابزوربر باز می گردد.
7 -چیلر جذبی دو اثره با جریان موازی معکوس:
8- در سیستمهای جریان موازی محلول رقیق به دو بخش تقسیم شده و به طور موازی وارد هر دو ژنراتور دمای بالا و پایین می شود.

9- در سیستم جریان موازی معکوس محلول رقیق ابتدا از طریق مبدل حرارتی دمای پایین وارد ژنراتور دمای پایین شده و سپس به دو جریان موازی تقسیم می شود.بخشی از ان پس از گذر از مبدل حرارتی دمای بالاوارد ژنراتور دمای بالا می شود و قسمت دیگری از ان در محل مبدل های حرارتی دمای بالا

 

و دمای پایین با محلول غلیظ خروجی از ژنراتور دمای پایین مخلوط می شود.

چرخه-سرمایش-در-چیلرهای-جذبی-دواثره-ازنوع-جریان-موازی
چرخه-سرمایش-در-چیلرهای-جذبی-دواثره-ازنوع-جریان-موازی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

چرخه سرمایش در چیلرهای جذبی دواثره ازنوع جریان موازی

۱- چیلرهای جذبی شعله مستقیم:
۲- ابداع و بکارگیری چیلرهای ابزوربشن گاز سوز برای اولین بار در ژاپنصورت گرفته ،و حرارت حاصل از احتراق گاز ویا سوخت مایع باعث گرم شدن محلول لیتیوم بروماید و تغلیظ محلول می گردد.در این سیستم نیازی به دیگ بخار اب ویا دیگ اب گرم ویا اب داغ نیست .
۳- حذف عناصر مذکور موجب کاهش زیادی در سرمایه گذاری اولیه وهمچنین کاهش هزینه نگهداری و تعمیرات می گردد.
۴- چیلرهای گاز سوز در تابستانها منبع سرمایش ودر زمستانها به عنوان دیگ ابگرم مورد استفاده قرار می گیرند.البته این روش توجه به قیمت بالای دستگاه توصیه نمی شود.
۵- چیلرهای گاز سوز با مصرف ناچیز برق جایگزین بسیار مناسبی برای چیلرهای تراکمی با مصرف برق بالاهستند.مشعل این نوع چیلرها ازالایندگی بسیار پایینی برخوردار است .
۶- ضریب عملکرد در چیلرهای شعله مستقیم ۱/۲ است و نشان دهنده مصرف انرژی کمترودر نتیجه هزینه راهبری ارزانتر می باشد.
چرخه تامین گرمایش اب گرم مصرفی به وسیله چیلر جذبی شعله مستقیم

چرخه-تامین-گرمایش-اب-گرم-مصرفی-به-وسیله-چیلر-جذبی-شعله-مستقیم
چرخه-تامین-گرمایش-اب-گرم-مصرفی-به-وسیله-چیلر-جذبی-شعله-مستقیم
چرخه-سرمایش-در-چیلر-جذبی-شعله-مستقیم
چرخه-سرمایش-در-چیلر-جذبی-شعله-مستقیم
چرخه-سرمایش-در-چیلرهای-جذبی-دواثره-ازنوع-جریان-موازی
چرخه-سرمایش-در-چیلرهای-جذبی-دواثره-ازنوع-جریان-موازی

خصوصیات

باتکنولوژی دبل افکت شاهد مصرف سوخت کمتر،برج خنک کننده و پمپهای سیرکولاسیون کوچکتر
توانایی کار با گازوئیل و گاز شهری
استفاده مستقیم از سوخت و حذف سیستمهای جانبی نظیر بویلر , تله بخار و دی اریتور
قابل استفاده برای تامین گرمایش در فصل زمستان
سیستم پرج پر قدرت

عملکرد کم صدا و بدون لرزش

سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیت عملکرد هوشمند

قابلیت نصب تجهیزات جانبی جهت تسهیل در راهبری و نگهداری
شیرآلات , لیتیوم بروماید و پمپهای محلول , مبرد و خلاء ساخت کره جنوبی

از ۱۰۰ الی ۱۴۰۰ تن تبرید

چیلر جذبی بخار دبل افکت
استفاده از تکنولوژی دبل افکت ،مصرف سوخت کمتر و برج خنک کننده و پمپهای سیرکولاسیون کوچکتر ،استفاده

سیستم پرج پر قدرت
سیستم پرج پر قدرت

از بخار ۸ اتمسفر جیوه بجای ۱ اتمسفر جیوه که باعث کوچک شدن تجهیزات جانبی از جمله لوله کشی ها , شیر آلات ، تله های بخار می شود.

 

 

عملکرد کم صدا و بدون لرزشعدم بروز مشکل کریستالیزاسیون
سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیت عملکرد هوشمند
قابلیت نصب تجهیزات جنبی جهت تسهیل در راهبری و نگهداری
شیرآلات , لیتیوم بروماید و پمپهای محلول , مبرد و خلاء ساخت کره جنوبی
از ۱۰۰ الی ۱۴۰۰ تن تبرید
چیلر جذبی آب گرم غلظت پایین
استفاده از دیگ آب گرم موجود در ساختمان
عدم بروز اشکال در صورت قطع برق
عدم نیاز به شیر سه راهه در مسیر آب برج خنک کننده
نگهداری و راهبری بسیار ساده
مزایای اقتصادی
قابلیت اعتماد بالا
شیرآلات , لیتیوم بروماید و پمپهای محلول , مبرد و خلاء ساخت کره جنوبی
سیستم کنترل مجهز به پی ال سی با قابلیت عملکرد هوشمند
عدم نیاز به تجهیزات گرانقیمت و پر هزینه بخار
از ۶۵ الی ۵۲۰ تن تبرید

 

چیلر جذبی-
چیلر جذبی-

 

نکته های مهم در مورد چیلرهای جذبی:
نکته ۱: وقتی چیلر روشن باشد می توانیم لیتیوم از آن بگیریم . یعنی در حالت روشن دیس شارژ است و در حالت خاموش ساکشن.

نکته ۲ : وقتی چیلر خاموش باشد می توانیم لیتیم به آن تزریق کنیم به شرطی که وکیوم داشته باشد .
نکته ۳ : شیرهای مخصوص پرج گیری(۱و۳) و دو عدد شیر گازی سایکل گارد (دوتای عقبی) در هنگام کار چیلر بایستی باز باشند .

نکته ۴ :هر وقت اهرم شیر برقی به طرف الکترو موتور شیر برود یعنی شیر دارد بسته می شود و برعکس شیر دارد باز می شود .

نکته ۵ :غلظت لیتیوم بروماید بایستی بین ۵۷ درصد تا ۵۹ درصد باشد .

نکته ۶ : هنگامی که برق میرود بایستی شیر بخار و یا آب داغ ورودی به چیلر را ببندیم .
نکته ۷ :هنگامی چراغ سایکل گارد روشن می شود که سطح مواد(لیتیوم) بالا رفته باشد. در این مواقع شیر سایکل گارد به طور اتومات عمل می کند و همه چیز را به حالت عادی بر میگرداند .

نکته ۸ :درجه حرارت آب برج همیشه از ۲۵ درجه سانتی گراد پایین تر نرود .
نکته ۹ :پمپ سلوشن برای لیتیوم بروماید است و پمپ رفیژراند برای آب مقطر

نکته ۱۰ : فشار وکیوم موجود در چیلر بایستی ۶۲۰ میلیمتر جیوه باشد
۶۲۰ mmhg

نکته۱۱ :داخل لوله های مسی که در کندانسور قرار دارند آب برج خنک کن می باشد و روی لوله های آن آب گرم از ژنراتور پاشیده می شود .

نکته ۱۲ : داخل لوله های مسی که در ابزربر قرار دارند آب برج خنک کن می باشد و روی لوله های مسی ابزربر به وسیله افشانک ، لیتیم بروماید پاشیده می شود .
نکته ۱۳ :داخل لوله های مسی ژنراتور آب داغ است و روی آن لیتیوم می پاشد .

نکته ۱۴ :داخل لوله های مسی در مبدل حرارتی لیتیوم خنک تر است و روی لوله های مسی لیتیوم داغ می باشد .
نکته ۱۵:اگر کریستال به وجود آمده در ژنراتور باشد، رفع آن آسان است.

نکته ۱۶ : اگر ترموستات برج درست کار کند ، اگر آب داغ ورودی به چیلر برای ۳ الی ۴ هم خاموش باشد مشکلی ایجاد نمی شود.
نکته ۱۷ :اگر کریستال به وجود آمده در هیت اکس چنجر و ابزوربر باشد ، رفع آن مشکل تر است.

نکته ۱۸ : هنگامی که عمل سایکل گارد انجام می شود آب مقطر روی لیتیوم می ریزد.
مصرف برق چیلر = ۳۲۰۰ وات در ساعت
مصرف برق فن کویل ها = ۱۰۰۰ وات در ساعت (بر اساس فن کویل مدل ۴۰۰)
مصرف برق پمپ های سیر کولاتور آب سرد چیلر = ۱۱۰۰ وات در ساعت
مصرف برق پمپ های Cooling tower = 3000 وات در ساعت
مصرف برق فن Cooling Tower = 1500 وات در ساعت
مصرف گاز مشعل چیلر = ۱۳ متر مکعب در ساعت که با توجه به ارزش حرارتی گاز تهران در حدود ۹۰۰۰ کیلو کالری در ساعت معادل ۱۳۹٫۴ کیلو وات حرارتی خواهد بود .
اعداد فوق بر اسا س چیلر ۴۰ تن ابارا و Cooling Tower شینوا می باشد.