نکات مهم انتخاب و خرید انواع داکت اسپلیت DUCT SPLIT

داکت اسپلیت (Ducted Split) اصطلاحی است برای اسپلیت های کانالی مورد استفاده قرار می گیرد و امروزه یکی از رایج ترین سیستم های سرمایش و گرمایش در آپارتمان ها محسوب می شود. داکت اسپلیت ها یاهمان اسپلیت های کانالی با تامین هوای خنک در تابستان و تامین هوای گرم در زمستان برای کلیه محیط یک آپارتمان و انتقال هوای سرد یا گرم توسط کانالهای اجرا شده در داخل سقف کاذب، دمای محیط را به شرایط آسایش و ارامش  بصورت تنظیم شده ی ترموستات می رساند.

داکت اسپلیت از دو قسمت یونیت داخلی (هواساز) و یونیت خارجی (کندانسور) تشکیل شده است ،و این دو واحد توسط  دو لوله مسی به یکدیگر مرتبط می شوند،که هوای سرد را تامین کرده و هوا را توسط کانال های اجرا شده داکت اسپلیت در اتاق ها یا سالن هر واحد آپارتمانی (در داخل سقف کاذب) توزیع می نمایند.
به طور کلی در کندانسور داکت اسپلیت ها (یونیت خارجی) گاز مبرد خنک شده و از طریق لوله مسی به شیر انبساطی (expantion valve) و از آنجا به شکل گاز مبرد و آماده جذب گرمای محیط به کویل یونیت داخلی داکت اسپلیت منتقل می شود. در کویل های یونیت داخلی گرمای هوای محیط داخلی توسط گاز مبرد درون کویل گرفته شده و هوای خنک شده توسط فن (پنل داخلی ) به درون کانال رفت هوا انتقال داده میشود.

داکت اسپلیت ها را می توان به دو گروه دسته بندی نمود:

کولر گازی -اسپیلت
کولر گازی -اسپیلت
 • داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی) معمولی گرید B
 • داکت اسپلیت کم مصرف اینورتر گرید این نوع داکت اسپلیت برای جلوگیری از هزینه مصرف برق با رده انرژی A، طراحی و تولید می شوند. در داکت اسپلیت های اینورتر، کمپرسور با قابلیت دور متغیر بکار می رود در نتیجه با کاهش دمای محیط داخلی، دور کمپرسور کاهش و با افزایش دما، دور کمپرسور افزایش می یابد.

اصولا از داکت اسپلیت ها چه مواقعی و برای چه فضاهایی استفاده می شود؟

داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالی برای سرمایش و گرمایش آپارتمان های مسکونی، اداری، ویلاها ،دفاتر بازرگانی و تجاری … به عنوان یک گزینه لوکس و با هزینه برق مصرفی معادل و یا حتی بیشتر از کولرهای گازی اسپلیت با توجه به محاسبات بار در نظر گرفته می شود. داکت اسپلیت ها عموما به جای چند اسپلیت در یک واحد مورد استفاده قرار می گیرند. با استفاده از داکت اسپلیت ها علاوه بر استقلال در تامین سرمایش و گرمایش برای هر واحد از آپارتمان به صورت مستقل، همچنین هزینه های نگهداری و بهره برداری از یک سیستم برودتی به شدت کاهش می یابد.

.

برآورد ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز و ملاحظات جانبی:

 1. اصولا هنگام برآورد اولیه ظرفیت سرمایش داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی مورد نیازبرای هر واحد اپارتمان در شرایط آب و هوایی مانند تهران و در طبقات وسط ساختمان (که در معرض تابش نورخورشید به سقف در تابستان و سرمای سطح بام در زمستان نمی باشند)، به ازای هر 35 یا 40 متر مربع سطح کلی و ناخالص آپارتمان  در نظر گرفته می شود( هر متر مربع فضای مفید حدود 400 btu/hr ). در نتیجه اگر متراژ هر یک از واحد های آپارتمان شما بیش از 120 متر مربع باشد، بهتر است برای هر واحد دو دستگاه داکت اسپلیت مورد استفاده قرار گیرد .همچنین در نظر داشته باشید که هر Btu/hr 12000 معادل یک تن تبرید می باشد.
 2. برای آپارتمان های با متراژ 150 متر مربع نیز می توان از داکت اسپلیت های تک فاز ولی با برق 32 آمپر (برخی برندها) استفاده نمود و نیازی به تقاضای برق سه فاز (از شرکت برق) نمی باشد.
 3. در صورتیکه واحدهای آپارتمان شما حتی تا متراژ 200 متر مربع باشندنیز می توانید با استفاده از برق تک فاز ولی 50 آمپر ، می توان از داکت اسپلیت های تک فاز استفاده نمایید.
 4. سازندگان برای واحدهای بالاتر از 200 متر مربع موظف به اخذ برق سه فازبر اساس بخشنامه شرکت توانیر می باشند.
 5. در انتخاب داکت اسپلیت ها، در نظر گرفتن حجم هوادهی آنها حاظ اهمیت است و معمولا به ازای هر یک تن ظرفیت داکت اسپلیت معادل CFM 400 حجم هوادهیمناسب است. بدیهی است در صورت کمتر بودن حجم هوادهی میزان صدای داکت اسپلیت کمتر و در صورت بیشتر بودن هوادهی ، میزان صدای داکت اسپلیت بیشتر خواهد بود.
     ظرفیت داکت اسپلیت  برای واحد های وسط و همکف (m2) برای واحد های زیر پشت بام (m2)
18000 تا 48 تا 35
24000 تا 65  تا 45
30000 تا 80  تا 55
36000 تا 100  تا 65
48000  تا 140 تا 100
60000 تا 170 تا 125
 1. توجه:جدول برآورد و تعیین ظرفیت داکت اسپلیت  بصورت تقریبی و صرفاً برای آپارتمان های مسکونی با شرایط آب و هوایی تهران و با فاصله سقف تا کف 2/8 متر، بدون تجمع نفرات و افزایش گرمای نهان و بدون استفاده از تجهیزات الکتریکی پرمصرف و همچنین بدون نمای شیشه یا ضلع شیشه ای خصوصاً در سمت غرب فضا یا بنای مورد نظر ارائه گردیده است.
 2. پیش از انتخاب قطعی مدل‌های داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی ، به موضوع تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی آن توجه نموده و همچنین آمپر برق مصرفی آن را با آمپر(A) کنتور برق ساختمان خود مقایسه فرمائید.

مزایای استفاده از داکت اسپلیت (اسپلیت کانالی):

کولر گازی اجنرال
داکت اسپیلت
 • کاربرد دوگانه سرمایش و گرمایش
 • حذف سیستم چیلر، موتور خانه مرکزی، برج خنک کننده، رادیاتورها و لوله کشی های مربوطه
 • امکان استفاده از هوای تازه (Fresh Air) در صورت نیاز
 • حذف رطوبت از محیط و فیلتراسیون هوا و کاهش آلودگی و بیماری
 • امکان قراردادن فیلتر تصفیه هوا و نیز کنترل دمای هر نقطه از فضا به وسیله ترموستات و دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوا به صورت مجزا
 • راه اندازی و کاربری آسان داکت اسپلیت ها
 • قابلیت نصب داکت اسپلیت برای فضاهای وسیع با کاربری متنوع
 • طول عمر مناسب داکت اسپلیت ها
 • امکان استفاده از سیستم گرمایش با کویل آبگرم

از دیگر ویژگی های دستگاه های داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

نگهداری و تعمیر ساده و ارزان داکت اسپلیت A.

vrf
vrf
 1. قابلیت نصب افقی در حداقل فضا

. حذف کانال‌کشی عمودی و کاهش فضای مشاع مجتمع‌های آپارتمانی

. حذف لوله‌ کشی پراکنده در کف و سقف واحدها

 1. انتقال یکنواخت سرما و گرما از طریق کانال های اجراشده در داخل سقف کاذب
 2. استقلال برای هر واحد آپارتمانی و در نتیجه کاهش هزینه‌های نگهداری و عدم نیاز به استفاده از تکنسین نگهدارنده F.

موارد کلی در انتخاب و نصب داکت اسپلیت‌ها:

 1. در مقایسه برای استفاده از داکت اسپلیت نوع معمولی یا از نوعاینورتر (اصولاً اینورترها با راه اندازی و تغییر دور آرام کمپرسور دستگاه امکان مصرف کمتر برق و جلوگیری از شوک الکتریکی را مهیامی سازند
 2. انتخاب صحیح ظرفیت، برند و محل نصب داکت اسپلیت
 3. قبل از انتخاب و سفارش خرید هر یک از داکت اسپلیت ها علاوه بر ابعاد هواساز یا پنل داخلی، تک فاز یا سه فاز بودن برقمورد نیاز آن و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن، با در نظر گرفتن توان و مشخصات کنتور برق واحد خود دقت فرمائید
 4. اجرای درست و اصولی کانال کشی و لوله مسی داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی به منظور بهره مندی از بالاترین کارایی سیستم داکت اسپلیت
 5. با توجه به اهمیت بالانس فن هوادهیدر عملکرد داکت اسپلیت و ارتباط مستقیم آن با طول عمر بلبرینگ موتور، به منظور تداوم بالانس دینامیکی فن هوادهی دستگاه، نسبت به نصب کاملاً افقی و تراز شده انواع داکت اسپلیت در محل نصب خود نهایت دقت را مبذول فرمائید.
 6. در داکت اسپلیت‌ها از هوای برگشتی همان واحد استفاده می‌شود، درنتیجه قبل از قرار گرفتن و نصب داکت اسپلیت در بالای سقف کاذب یا هر فضای دیگری که محل قرارگیری دستگاه است، آن فضای نصب با تیغه چینی و یا نصب تایل از دیگر فضاهای عمومی ساختمان (در بالای سقف کاذب) مانند راهروها یا کریدورهای طبقات کاملاً جدا گردند و داکت اسپلیت در محل و موقعیتی نصب گردد که فقط هوای برگشتی همان واحد یا فضای موردنظر در آن جریان داشته باشد
 7. در زمان اجرای کانال کشی، محل نصب دریچه های برگشتهوای داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالی نسبت به دریچه های رفت هوا دارای بیشترین فاصله باشند.
 8. تعیین دمای هوای داخل و فرمان های قطع و وصل ترموستات جهت کنترل عملکرد فن هوادهی داکت اسپلیت، در برندهایی که در مسیر مکش هوا دارای ترموستات نمی باشند، تعیین محل نصب ترموستاتاز اهمیت ویژه ای برخوردار است. درنتیجه هنگام تعیین محل نصب ترموستات با رعایت ارتفاع 140 سانتی متری از کف، همچنین ترموستات را در محلی که امکان تابش مستقیم نور خورشید یا جریان هوای خروجی از خود داکت اسپلیت و لوله آبگرم نباشد نصب فرمائید.
 9. برای اجرای لوله های مسی در ارتفاع، به ازای هر 6 متر طول لوله مسی از یک تله روغن( OIL TRAP ) استفاده نمائید.
 10. به طور کلی هزینه اجرای کانال های توزیع و برگشت هوای داخل واحدها و اجرای لوله های مسی بین داکت داخلی و پنل بیرونی داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالی بر اساس فاصله و طول مسیر بین این دو قسمت متفاوت بوده اما با یک براورد تقریبی می توان هزینه اجرای آن ها را حدود 20 % تا 30% از قیمت اولیه داکت اسپلیت  در نظر گرفت .

مقایسه داکت اسپلیت با مینی چیلر:

مقایسه هزینه تهیه و اجرا و بهره برداری داکت اسپلیت با مینی چیلر (+فن کویل ها) برای هر واحد مسکونی، طبق محاسبه هزینه ها به عوامل متعددی مانند برند انتخابی، متراژ زیر بنای واحد، محل و چگونگی اجراو … بستگی دارد.

 • اما در شرایط نرمال ، هزینه تمام شده خرید، نصب و اجرای سسیستم داکت اسپلیت حدود 40% کمتراز هزینه خرید، نصب و اجرای مینی چیلر (+فن کویل سقفی) برای واحدهای مسکونی ،با برند مشابه می باشد.
 • در زمینه هزینه های بهره برداری که شامل هزینه برق مصرفی + هزینه تعمیرات دوره ای و شارژ گاز مبرد می باشد ، اختلاف چندانی بین هزینه مصرف برق و دیگر هزینه های بهره برداری داکت اسپلیت و مینی چیلر نمی باشد اما در صورت استفاده از داکت اسپلیت با ظرفیت بیش از 3 تن تبرید، در صورت عدم نصب دریچه مکش و طراحی غیر صحیح کانال در زیر دستگاه صدای عبور هوا کاملا جلب توجه می نماید.

روش های تامین گرمایش در داکت اسپلیت ها:

 • کویل آب گرم:در ساختمان هایی که از داکت اسپلیت یا اسپلیت کانالی استفاده می نمایند ، بهترین روش تامین گرمایش که در 90 % موارد، مورد استفاده قرار می گیرد ، بکار گیری کویل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجی هر داکت اسپلیت می باشد. در داکت اسپلیت های اینورتر که قادر به تامین سرمایش و گرمایش از طریق کمپرسور دستگاه می باشند، استفاده از کویل آب گرم برای تامین گرمایش توصیه می گردد؛ در نتیجه تا میزان قابل توجهی در هزینه  مصرف برق صرفه جویی می شود.
 • در زمستان آب گرم توسط سیستم حرارت مرکزی ساختمان که همان موتور خانه و یا پکیج گرمایشی آن واحد  می باشد،تامین گردیده و با ورود به کویل آب گرم داکت اسپلیت ، هوای گرم آن واحد را تامین می نماید.
 • هیت پمپ:  برای تامین گرما ، برخی از داکت اسپلیت ها مجهز به سیستمهیت پمپ می باشند. هیت پمپ ها علاوه بر مصرف برق زیاد و ظرفیت گرمایش ناکافی در بسیاری از مناطق ، ممکن است در سرمای زیر صفر زمستان موجب یخ زدگی کندانسور گردند.
 • کویل برقی:  در داکت اسپلیت ها بمنظور تامین گرمایش ازکویل برق و  به ندرت استفاده می شود زیرا مصرف برق بالایی را نیز بهمراه دارد. در این صورت جهت سیستم گرمایش نیازی به وجود آب گرم نمی باشد لذا از این مدل در فضاهایی که مجهز به لوله کشی گاز یا موتور خانه مرکزی نمی باشد ، استفاده می گردد.
 • همچنین در صورت عدم استفاده از ایرونت اتوماتیک روی کویل آبگرم دستگاه، هر سال در فصل سرما ، کویل آبگرم داکت اسپلیت ها را هواگیری نمائید.

معایب استفاده از داکت اسپلیت ها:

 • در برخی برندها اگر زیر دستگاه داکت اسپلیت قرار داشته باشیم ،صدای مشخص فن و عبور هوای مکش دستگاه داکت اسپلیت ،ممکن است زیاد بنظر برسد ، در نتیجه به هیچ وجه داکت اسپلیت را در داخل سقف کاذب اتاق خوابها و اتاق TV و یا نشیمن قرار ندهید .بنابراین محل مناسب نصب آنها حتی المقدور در بالای سقف کاذب ورودی یا راهروها و فضاهای ارتباطیداخل واحد مسکونی می باشد. (به منظورجلوگیری از ایجاد صدای مزاحم در اتاق های خواب ، ظرفیت داکت اسپلیت نصب شده در بالای سقف کاذب راهروی اتاق خوابها بیشتر از 2 تن نباشد.)
 • به هیچ عنوان محل نصب دستگاه داکت اسپلیت ها را در بالای سقف کاذب حمام یا سرویسهای بهداشتی و یا آشپزخانهدر نظر نگیرید. در صورت عدم نصب دریچه های ترموستاتیک تنظیم هوای ورودی به هر یک از فضاهای آپارتمان را نادیده نگیرید، زیرا کنترل ساده ای روی تنظیم دمای هر یک از فضاها به تفکیک و ایجاد دمای قابل کنترل در هر یک از اتاق ها وجود نخواهد داشت .
 • یکی از محدودیت های استفاده از داکت اسپلیت ها یا اسپلیت های کانالینصب یونیت خارجی (کندانسینگ یونیت) در فضای خارجی ساختمان میبا شد، اصولاً نصب تعداد زیاد کندانسینگ یونیت ها برای مجموعه داکت اسپیلت های یک مجتمع آپارتمانی یا ساختمان اگرمحل نصب این یونیت ها روی بام نباشد به زیبایی نمای ساختمان لطمه وارد میکند ونیز در صورتیکه امکان نصب آنها در بام ساختمان نباشد بعلاوه امکان ساکشن گاز مبرد از پنل داخلی تا کندانسینگ یونیت نصب شده در بام در ظرفیت مورد نظر، هزینه های اجرای انجام لوله های رابط مسی و تمهیدات دیگر را نیز باید در نظر گرفت.
 • طول لوله های رابط (مسی) بین پنل داخلی داکت اسپلیت تا کندانسور بیرونی براساس ظرفیت و نظر کارشناس بین 10 تا 30 متر می باشد.

 

داکت اسپلیت:

داکت اسپلیت  به عنوان سیستم گرمایش و سرمایش در منازل به کار میرود.

داکت اسپلیت ها با تامین هوای سرد در تابستان  و تامین هوای گرم در زمستان ،دمای محیط مورد نظر را تنظیم میکنند.

داکت اسپلیت ها از یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده اند.

گاز مبرد در کندانسور داکت اسپلیت خنک میشود و از طریق لوله مسی به شیر انبساط منتقل میشود وبرای جذب گرما به یونیت داخلی داکت اسپلیت منتقل میشود.

گرمای محیط داخلی توسط گاز مبرد گرفته میشود و هوای خنک توسط فن منتقل میشود.

تقسیم بندی داکت اسپلیت ها:

داکت اسپلیت کم مصرف اینورتر گرید A

داکت اسپلیت کانالی گرید B

داکت اسپلیت کم مصرف تا حدود زیادی مصرف برق را کاهش میدهد.

داکت اسپلیت کانالی با قابلیت دور متغیر کمپرسور تولید میشودکه با کاهش دمای محیط داخلی ،دور کمپرسور کاهش و با افزایش دمای محیط،دور کمپرسور افزایش می یابد.

از داکت اسپلیت در چه فضایی استفاده میشود؟

از داکت اسپلیت به عنوان سیستم سرمایش و گرمایش در  آپارتمان های مسکونی، اداری، ویلاها و … استفاده میشود.

داکت اسپلیت ها معمولا به جای چند اسپلیت در یک واحد مورد استفاده قرار میگیرند.

تامین سرمایش و گرمایش برای هر واحد آپارتمان به صورت مستقل است ، و هزینه های نگهداری از یک سیستم برودتی به شدت کاهش می یابد.

تعیین ظرفیت داکت اسپلیت:

 1. معمولا ظرفیت سرمایش داکت اسپلیت به ازای هر 40 متر مربع حدود یک تن تبرید در نظر گرفته شده است.
 2. در آپارتمان هایی با متراژ 150 متر از دو دستگاه داکت اسپلیت استفاده میشود.
 3. در آپارتمان هایی با متراژ 150 متر می توان از داکت اسپلیت های تک فاز ولی با برق 32 آمپر استفاده کرد.
 4. در آپارتمان هایی با متراژ 200 متر میتوان از داکت اسپلیت های تک فاز ولی با برق 50 آمپر استفاده کرد.
 5. در آپارتمان هایی با متراژ بالاتر از 200 متر میتوان از داکت اسپلیت با برق سه فاز استفاده کرد
 6. یکی از نکات مهم توجه به حجم هوادهی داکت اسپلیت ها میباشد.در صورت کم بودن حجم هوادهی صدای داکت اسپلیت کم و در صورت بیشتر بودن حجم هوادهی صدای داکت اسپلیت بیشتر میشود.
 7. برای تعیین ظرفیت داکت اسپلیت میتوان از جدول زیر استفاده کرد.

 

     ظرفیت داکت اسپلیت  برای واحد های وسط و همکف (m2) برای واحد های زیر پشت بام (m2)
18000 تا 48 تا 35
24000 تا 65  تا 45
30000 تا 80  تا 55
36000 تا 100  تا 65
48000  تا 140 تا 100
60000 تا 170 تا 125

 

مزایای اسپلیت کانالی:

 • کاربرد به عنوان سیستم گرمایش و سرمایش
 • طول عمر بالا
 • حذف سیستم چیلر، برج خنک کننده، موتور خانه مرکزی، رادیاتورها
 • امکان قراردادن فیلتر تصفیه هوا و کنترل دمای هر نقطه از فضا به وسیله ترموستات
 • قابلیت نصب داکت اسپلیت برای فضاهای وسیع
 • امکان استفاده از هوای تازه
 • حذف رطوبت از فضا و فیلتراسیون هوا و کاهش آلودگی
 • نصب آسان
 • قابلیت نصب افقی در حداقل فضا
 • حذف لوله کشی پراکنده در کف و سقف واحد ها
 • انتقال یکنواخت گرما و سرما
 • قیمت مناسب داکت اسپلیت ها
 • کاهش هزینه های نگهداری و تعمیر داکت اسپلیت ها
 • حذف کانال کشی عمودی و کاهش فضای مشاع مجتمع های آپارتمانی

 

نکات مهم برای انتخاب و نصب داکت اسپلیت ها:

تعیین ظرفیت داکت اسپلیت مورد نیاز

انتخاب برند و محل نصب داکت اسپلیت

انتخاب داکت اسپلیت  نوع معمولی یا نوع اینورتر

توجه به تک فاز یا سه فاز بودن برق مصرفی داکت اسپلیت

اجرای درست کانال کشی داکت اسپلیت به منظور کارایی بیشتر

داکت اسپلیت باید به صورت کاملا افقی و تراز نصب شود تا عملکرد و طول عمر بیشتری داشته باشد.

 

محل نصب دریچه های برگشت هوای داکت اسپلیت  نسبت به دریچه های رفت هوا دارای بیشترین فاصله باشد.

محل نصب ترموستات اهمیت زیادی دارد.محل نصب ترموستات باید محلی باشد  که در معرض نور مستقیم خورشید نباشد  و ارتفاع 140 سانتی متر از کف را داشته باشد.

مقایسه داکت اسپلیت با مینی چیلر:

 • هزینه ی داکت اسپلیت و چیلر به عوامل مختلفی بستگی دارد . مثل برند ، متراژ زیر بنای واحد، محل و چگونگی اجرا و …
 • هزینه نصب و اجرای داکت اسپلیت 40 درصد کمتر از هزینه نصب و اجرای چیلر میباشد.
 • تفاوت زیادی بین هزینه برق مصرفی به علاوه هزینه های تعمیرات دوره ای در داکت اسپلیت و مینی چیلروجود ندارد.
 • نصب دریچه مکش باید با دقت صورت گیرد در غیر این صورت صدای عبور هوا کاملا مشخص میشود.

 

روش های تامین گرمایش در داکت اسپلیت ها:

1-رایج ترین روش تامین گرمایش در داکت اسپلیت ها کویل آب گرم میباشد. استفاده از کویل آب گرم متناسب با ابعاد دهانه خروجی هر داکت اسپلیت میباشد.استفاده از کویل آب گرم مصرف برق را تا حدود زیادی کاهش میدهد.

2-در زمستان آب گرم ساختمان به وسیله موتور خانه یا پکیج تامین میشود . این آب گرم با ورود به کویل آب گرم داکت اسپلیت ،هوای گرم مورد نیاز ساختمان  را تامین میکند.

3-هیت پمپ: با استفاده از داکت اسپلیت های مجهز به سیستم هیت پمپ میتوان گرمای محیط مورد نظر را تامین کرد

. از هیت پمپ در فضاهایی که لوله کشی گاز یا موتور خانه مرکزی وجود ندارد استفاده میشود و نیازی به آب گرم ندارد.

4- کویل برقی:در داکت اسپلیت ها برای تامین گرمایش از کویل برقی نیز استفاده میشود. ولی برق زیادی مصرف میکند.

باید هر سال در فصل سرما کویل آب گرم  داکت اسپلیت ها هواگیری شود.

معایب داکت اسپلیت ها:

 • یونیت خارجی باید در فضای خارجی ساختمان نصب شود
 • حداکثر طول لوله های مسی بین پنل داخلی و پنل خارجی در داکت اسپلیت ها بر اساس نظر کارشناسان بین 10 تا 30 متر میباشد.
 • صدای فن و عبور هوای مکش در بعضی برند های داکت اسپلیت مشخص است.